Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

EU-komissiolta kritiikkiä Suomen ensi vuoden budjetille – seitsemän muutakin maata rikkomassa yhteisiä sääntöjä

ullstein bild - CARO / Thomas Ruffer/ All Over Press
Julkaistu 20.11.2019 13:30

MTV UUTISET – STT

Suomi on vaarassa rikkoa EU:n yhteisesti sovittuja taloussääntöjä ensi vuoden budjettiesityksellään. EU:n komissio antoi keskiviikkona arvionsa jäsenmaiden budjettisuunnitelmista.

Komission mukaan kaikkiaan kahdeksan maata 19 jäsenestä on ensi vuonna vaarassa lipsua vakaus- ja kasvusopimuksesta. Suomen ohella muut maat ovat Belgia, Espanja, Ranska, Italia, Portugali, Slovenia ja Slovakia.

Budjettisuunnitelmien toteuttaminen voi viedä maat komission mukaan pois polulta budjettitavoitteiden täyttämiseksi.

Suomi on Belgian, Ranskan ja Italian ohella yksi neljästä euroalueen maasta, jonka velkasuhde kasvaa ensi vuoden budjettiehdotuksen perusteella.

Suomen velkasuhde pysyy kuitenkin alle 60 prosentissa suhteessa bruttokansantuotteeseen, mikä on keskeinen hyvän taloudenpidon kriteeri vakaus- ja kasvusopimuksessa.

Komission mukaan yhdenkään maan budjettisuunnitelmat eivät vakavasti riko yhdessä sovittuja sääntöjä. Joidenkin maiden suunnitelmat antoivat komission mukaan kuitenkin aihetta huoleen.

Sen takia Suomikin sai Brysselistä lokakuussa kirjeen, jossa pyydettiin lisätietoa suunnitelmista. Vastaukset on otettu huomioon keskiviikkona julkistetussa arviossa.

Kohti haastavia aikoja

EU-komissio arvioi jäsenmaiden budjettisuunnitelmia vuosittain. Leimallista tälle vuodelle on talouksien heikkeneminen. Euroopan ja maailman taloudet ovat olleet vastatuulessa, ja maailmantalouden kysyntä on vähentynyt jyrkästi heijastuen teollisuustuotantoon.

Euroalue näyttää kohtaavan heikomman suhdanteen periaatteessa aiempaa paremmassa kunnossa. Ensimmäistä kertaa sitten vuoden 2002 yksikään euroalueen maa ei ole liiallisen alijäämän menettelyssä. Vain Ranska rikkoo kolmen prosentin alijäämäsääntöä tänä vuonna, mutta ylityksen arvioidaan olevan väliaikainen.

Unkaria ja Romaniaa komissio patistaa erityisesti ottamaan huolet vakavasti ja tarttumaan toimeen kuten jäsenmaatkin ovat kehottaneet.

Lisää aiheesta:

EU-komissio kehottaa jäsenmaita jatkamaan talouden tukemista ensi vuonnakin – Suomelle asetettiin omat suositukset kestävyyden kohentamiseksiEU-komissio tyytymätön useiden maiden budjettiesityksiin – myös Suomelle napsahti selvityspyyntöOnko Italia matkalla kohti Kreikan talouskohtaloa? - Euroopan komissio ärähti jälleen Italian jättivelkaisesta taloudestaToistuvasti velkasääntöä rikkonut Suomi välttää EU-komission talousohjauksenEU-komissio tyytymätön: Rapsahtaako Espanjalle ja Portugalille sakot?Suomi saamassa EU:lta talousmuistutuksen – "Riski luiskahtaa väärälle puolelle"
EUTalousItaliaRanskaPortugaliKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

EU
  • Eilen15:58
    Israelin ja Hamasin sota

    EU esittää Israelille voimakkaimpia toimia, mitä nyt on nähty – Orpo STT:lle: Esitykset tervetulleita

  • ti10:00
    Ilmastonmuutos

    Suomalaisten suuryritysten ilmastotoimet syynissä – Keskolle pyyhkeitä

  • 14.9.19:51
    Ukrainan sota

    MTV Uutiset Kiovassa: Venäjän uskotaan harjoittelevan sotaharjoituksissaan hyökkäystä

  • 13.9.22:31
    Ukrainan sota

    Zelenskyi haluaa aikataulun EU-jäsenyydelle – "Ei suunnitelmaa, vaan edes jotain konkreettista"

  • 13.9.22:00
    Ukrainan sota

    Stubb ja Marin Kiovassa: Varoitus kolmannesta maailmansodasta erittäin salaisessa konferenssissa