Etikettineuvot nykyihmisille hämmentävät: Älä koskaan puhu puhelinvastaajaan, yllätyssoitot pannaan – "Se on tungettelevaa"
Koska viimeksi kuuntelit puhelinvastaajasi viestit? Ei niitä kuuntele kukaan muukaan, uskoo Victoria, joka kieltäisi paitsi vastaajaan puhumisen, myös yllätyspuhelut.
Wired-sivuston toimittaja Victoria Turk kertaa kirjassaan "netiketin" perusteet – ja ne ovat osin erikoista luettavaa, paljastaa New York Post. Turk kertaa teoksessaan netin käytössääntöjä nykyihmiselle. Naisen mukaan tärkeintä on olla huomaavainen.
– Kaikessa on kyse siitä, että ajattelet ensin muita, hän vinkkasi haastattelussa.
Älä pane pistettä viesteihin
Millaisia Turkin ohjeet sitten ovat? Hän ei esimerkiksi panisi pistettä tekstiviestin loppuun. Piste voi myös korostaa lauseen lopetusta, mikä voidaan Turkin mukaan tulkita "vihaiseksi".
– Viestin lopussa on hyvin selvää, että viesti on loppu. Pisteen paneminen loppuun vain lauseen päättämistä varten on melko tarpeetonta, hän sanoo.
Älä puhu puhelinvastaajaan
Emojeja ja huutomerkkejä Victoria käyttäisi viisaasti, koska niillä esimerkiksi sähköpostiviestiin voi lisätä tunnetta ja sävyä. Puhelinvastaajaan Victoria ei sen sijaan koskaan jättäisi viestiä.
– Puheviesteille ei ole mitään tarkoitusta modernissa maailmassa. Vastaanottaja ei tiedä, mitä odottaa, viesti voi jatkua minuutteja, voit joutua etsimään kynän ottaaksesi jonkin tiedon ylös. Se on hyvin tehotonta ja epäkätevää, Turk kuvailee.
Älä soita kellekään varoittamatta
Turk myös sopisi ajankohdan jokaista puhelua varten, vaikka tarkoituksena olisi soittaa vain tuttavalle. Ennen puhelua Turk lähettäisi varoitusviestin tulevasta puhelusta.
– Kun saat soiton, jota et odota, se horjuttaa. Se on melkeinpä tungettelevaa, hän sanoo.
Vastaa peukulla, kunhan vastaat
Nykyisissä viestisovelluksissa lähettäjä voi saada tiedon siitä, että hänen viestinsä on jo luettu. Mikäli tällainen ilmoitus on omassa älypuhelimessa käytössä, Turk vastaisi viestiin heti esimerkiksi peukkuemojilla. Ketään ei saisi jättää roikkumaan epätietoisuuteen.
Jätä työtoverisi rauhaan työajan ulkopuolella
Työajan ulkopuoliset viestit Turk kieltäisi.
– Jos et odota, että ihminen tulee toimistolle tekemään työnsä mihin aikaan tahansa, miksi oletat, että hän tekee työn kotoa? Turk ihmettelee.
Turkin ideat eivät ole aivan uusia. New York Timesin blogissa pohdittiin jo vuonna 2013, miten maailma on muuttunut siten, ettei "kukaan enää kuuntele vastaajaviestejä".
Uusimmat
-
16:04
Petter Northug sivussa loppuvuoden
-
16:02
Linnan juhlia seurasi tänä vuonna yli kolme miljoonaa suomalaista
-
16:02
Seela Sella herkistyi Linnan juhlissa: "Tämä on meidän juhlamme"
-
15:48
Pelen ja Neymarin kasvattajaseuralla historiallinen sukellus
-
15:36
Saksan MM-kultaluotsi Gordon Herbert asetettiin ehdolle Suomen Vuoden valmentajaksi
-
15:32
13 veitseniskua, potkuja päähän ja raaka väkivaltavideo – syyttäjä vaatii Vantaan järkyttävästä teinipuukotuksesta ehdotonta vankeutta
-
15:16
Talouskurimukseen ajautunut SaiPa aloittaa muutosneuvottelut – synkeä luku kuvaa vaikeuksia
-
15:09
Thaihieromoita pyörittänyt nainen tuomittiin törkeästä parituksesta – rikollista toimintaa monissa kaupungeissa
-
15:08
Kymmeniä rikosilmoituksia itsenäisyyspäivän tapahtumista – näistä rikoksista mielenosoittajia epäillään
-
15:00
Orpo: SAK:n ilmoittamat toimet kohtuuttoman kovia
-
14:50
Mielenosoittajat tukkivat pääsyn asetehtaisiin Britanniassa – MTV Uutiset seuraa sotaa
-
14:46
Kaija Koolla kiusallinen tilanne Linnan juhlissa – sukkanauha tipahti kesken illan
-
14:39
Tarkkuuskiväärillä ampunut Panssariprikaatin sotilas sai vammoja kasvoihin
-
14:34
Ranskan supertähdelle vaaditaan neljän vuoden kakkua
-
14:33
M. A. Numminen jakoi nostalgisen kuvan hänestä ja edesmenneestä Pedro Hietasesta – muistatko vielä lauluduo Gommin ja Pommin?
-
14:28
Mitä haluaisit kysyä tulevalta presidentiltä? Ehdokkaiden tv-tentit käynnistyvät MTV:n Suurella vaalitentillä
-
14:22
Ostitko tämän joulukalenterin Lidlistä? Kauppaketjulta varoitus ja takaisinveto
-
14:19
Tuplapuristaja hämmästytti Ylen kokeneet selostajatkin – näin poikkeukselliseen hetkeen reagoitiin
-
14:16
Expressen: MM-kisoissa esiintynyt puolustaja siirtyy SM-liigaan Ruotsin pääsarjasta
-
14:06
F1-pomoilta rujoja syytöksiä Toto ja Susie Wolffista – tapauksessa nähtiin nyt erikoinen käänne
-
Lataa lisää