Ethän anna tämän ärsyttävän tavan pilata seksielämääsi? Moni sortuu huomaamattaan: "Voi olla merkki siitä, ettei parisuhteessa kaikki ole kohdallaan"
Jos kumppani tuntuu olevan kiinnostuneempi älylaitteestaan kuin omasta kumppanistaan, voi parisuhteeseen syntyä eripuraan. Oletko itse sortunut "phubbingiin"?
Tiedätkö jo, mitä on phubbing? Olet siihen itsekin saattanut sortua parisuhdettasi vahingoittavalla tavalla.
Phubbing-termi tulee sanoista phone (suom. puhelin) ja snubbing (suom. jättää huomiotta). Phubbing ilmenee esimerkiksi siten, että keskustelu ei etene sen vuoksi, että toinen antaa huomionsa mieluummin älypuhelimelle kuin henkilölle, jonka seurassa on.
Phubbing on nykyaikana liiankin helppoa, sillä puhelinten ja muiden älylaitteiden näyttöjen tuijottelu on iso osa arkeamme. Mutta voiko puhelin tulla seksinkin tielle? Kaalimato.com tutki puhelinten ja muiden älylaitteiden vaikutusta suomalaisten seksielämään. Kyselytutkimuksessa selvisi, että suomalaisista jopa 30 prosenttia kertoo älylaitteiden vähentäneen seksiä kumppanin kanssa.
"Voi olla merkki siitä, ettei parisuhteessa kaikki ole kohdallaan"
Seksihetkien vähentyminen johtuu vastaajista 13 prosentin mielestä molempien osapuolien puhelimen käytöstä. 11 prosenttia oli kuitenkin sitä mieltä, että seksin määrä on vähentynyt nimenomaan kumppanin älylaitteiden käytön vuoksi. Vain kuusi prosenttia vastaajista tunnusti oman älylaitteiden käytön vähentäneen lemmenleikkejä.
– Somessa roikkuminen voi olla merkki siitä, ettei parisuhteessa kaikki ole kohdallaan. Toisaalta älylaitteiden koukuttavaa vaikutusta ei pidä aliarvioida ja välillä voikin olla vaikea sanoa, onko parisuhteessa itsessään vai jommankumman puhelimen käytössä ongelman alku, Kaalimato.comin seksuaaliterapeutti Annukka Lavikainen kertoo tiedotteessa.
Myös Baylorin yliopiston vuonna 2015 julkaiseman tutkimuksen mukaan phubbing laski parisuhdetyytyväisyyttä. Jos oma tai kumppanin älylaitteiden käyttö alkaa vaikuttaa negatiivisesti ihmissuhteisiin, asiasta olisi Lavikaisen mukaan hyvä keskustella ja käydä läpi sitä, miksi näin on.
– Kesälomien aikaan olisi hyvä tilaisuus pitää kumppanin kanssa matalalla kynnyksellä esimerkiksi viikko taukoa sosiaalisesta mediasta ja keskittyä yhteiseen laatuaikaan.
Kyselytutkimuksen mukaan miehet kokevat älylaitteiden haittaavan seksielämää naisia enemmän. Suomalaisnaisista joka neljäs on sitä mieltä, että älylaitteiden ropeltamisella on ollut negatiivinen vaikutus seksin määrään kumppanin kanssa. Miehistä näin ajattelee jopa yli kolmannes. Miehiä turhauttaa muutenkin hieman naisia enemmän kumppanin puhelimen käyttö.
"Jos pariskunnan molemmat osapuolet ovat tyytyväisiä..."
Nuoret aikuiset eli 25–34-vuotiaat suomalaiset kokevat kyselytutkimuksen mukaan yleisimmin seksin vähentyneen älylaitteiden käytön vuoksi. Heistä hurjat 46 prosenttia kokee seksin vähentyneen tästä syystä. Ero vanhempiin on suuri, sillä 55–64-vuotiaiden suomalaisten keskuudessa "vain" 19 prosenttia kokee seksin määrän laskeneen älylaitteiden käytön johdosta.
Jos eripuraa seksin määrästä on, on hyvä miettiä ratkaisuja. Ongelmaa ei kuitenkaan tarvitse keksiä tyhjästä.
– Jos pariskunnan molemmat osapuolet ovat tyytyväisiä parisuhteeseen ja seksielämään, ei näyttöjen tuijottamisesta ja vähemmästä seksimäärästä tarvitse turhaan tehdä ongelmaa. Jos jompikumpi kumppaneista kuitenkin on tyytymätön, on lähdettävä tekemään muutoksia käytökseen. Tällainen muutos voi olla esimerkiksi tietoinen valinta siitä, ettei puhelinta oteta mukaan makuuhuoneeseen illalla. Näin omalle kumppanille ja mahdolliselle seksille jää enemmän aikaa, Lavikainen vinkkaa.
Katse peiliin
Yhdessä asuvista suomalaisista 42 prosenttia kokee älylaitteiden käytön vähentäneen seksiä parisuhteessa. Avoliitoissa kumppanin älylaitteilla notkumisen nähdään haittaavan seksielämää enemmän kuin oma älylaitteiden käyttö. Toisinaan kannattaa kuitenkin katsoa peiliinkin.
– Kumppanin ajasta puhelimella on helppo ärsyyntyä, mutta myös omalle puhelimen käytön määrälle on helppo sokeutua. Kun asiaan kiinnittää huomiota, on muutos mahdollinen. On hyvä muistaa, että läsnäolo ja toisen kohtaaminen ovat myös riittävän hyvän seksielämän lähtökohtia, Lavikainen sanoo.
Lue uusimmat lifestyle-artikkelit.
Lähteet: Kaalimato, Baylorin yliopisto, Mirror, Metro, NY Post
Uusimmat
-
12:17
Venäjä suunnittelee Mariupolista lomakohdetta – Yli 1 700 Azovstalissa olleen sotilaan väitetään antautuneen tällä viikolla – MTV seuraa sotaa Ukrainassa
-
12:02
MTV paikalla: Sellimurhasta syytetty järjesti taas erikoisia kohtauksia oikeudessa ja pyysi uhrin omaisilta anteeksi: "Mä olen oikeasti todella pahoillani"
-
11:55
Turkin lista Suomelle ei mene läpi, tutkija uskoo – "USA ei halua antaa vaikutelmaa, että kiusaamalla saa haluamansa"
-
11:53
Vieläkö ehtii? Ylilääkäri kertoo, ketkä oikeasti hyötyvät punkkirokotteesta: "Jotkut aina onnistuvat saamaan sen viruksen"
-
11:44
Sanna Marin italialaislehdelle: Suomen maaperälle ei tule ydinaseita eikä Naton tukikohtia
-
11:43
Nuori nauta putosi lietealtaaseen Nakkilassa – pelastuslaitos riensi apuun autonosturilla
-
11:38
Iloinen kohtaaminen Tampereella – Miro Heiskanen liittyi Leijonien joukkueeseen
-
11:36
Perheensä murhan yrityksistä epäilty kolmekymppinen mies vangittiin – Poliisi: Yritti polttaa naisen ja kaksi pientä lasta
-
11:30
Kuningatar Elisabetin platinajuhlan esiintyjät julki – kaikkien aikojen artistikattaus
-
11:21
SUH: Koronarajoitukset heikentäneet lasten uimataitoa
-
11:12
Sami Kapaselta suora arvio Leijona-hyökkääjän rankkarikokeilusta – turhautuiko valmennusjohto joukkueen esitykseen? "Se ei tyydyttänyt"
-
11:02
Joukkuekaveri pyysi pelipäivinä käsittämätöntä "palvelusta" – erikoiset lätkärutiinit puhuttivat MM-studiossa
-
10:54
Tässä viimeisin tieto Suomen koronatilanteesta: "Varautuminen ensi syksyn mahdolliseen tautiaaltoon syytä aloittaa"
-
10:37
Kreml hyllyttänyt panssarikenraalin ja laivaston komentajan, Britannia väittää: "Syntipukkien etsintä voimissaan"
-
10:36
Hiljattain eronnut Helmi-Leena Nummela suuntasi rantalomalle – somekansalta sateli kehuja: "Jäätävässä kunnossa"
-
10:36
Aaron päätti vilkaista uimalasien avulla veteen – löysikin Randyn hampaat: "Olemme kyllä nauraneet tälle"
-
10:16
Ukrainan sota koettelee ympäristöä kovalla kädellä – "Euroopan aarretta" uhkaa lajikato, sanoo professori
-
10:09
Oleksandr ja Vladyslav joutuvat siivoamaan venäläissotilaiden hengenvaarallisia jälkiä – näin räjähtää ilmaan suuri ammuslasti
-
09:33
Venäläisen NHL-tähden kohtalo puhuttaa – Kasperi Kapanen teki näkemyksensä selväksi
-
09:31
F1-asiantuntijalta karu vertailu Suomen ja Italian välillä – Mika Häkkinen täräytti oman näkemyksensä
-
Lataa lisää