Entinen tähtitutkapari puolustaa Cristiano Ronaldoa – "He yrittävät saada hänet näyttämään huonolta"
Cristiano Ronaldon entinen tutkapari Mesut Özil on asettunut puolustamaan Portugalin supertähteä.
Ronaldo on ollut viime aikoina jatkuvasti otsikoissa – useimmiten negatiivisessa yhteydessä. Syksyn värikäs ja riitaisa saaga Manchester Unitedin kanssa sai ruman päätöksen, kun Ronaldo haukkui Piers Morganin haastattelussa Unitedin seurajohdon ja kritisoi myös päävalmentaja Erik ten Hagia.
Haastattelun jälkeen Ronaldon sopimus purettiin aivan MM-kisojen alla.
Kohu ei ole laantunut MM-kisojen aikanakaan ja viime ottelussa avauskokoonpanosta pudonnut Ronaldo on ollut tasaiseen tahtiin otsikoissa negatiivisten asioiden tiimoilta.
Real Madridissa kausina 2010-13 tehokkaan tutkaparin muodostanut Mesut Özil on asettanut puolustamaan entistä joukkuetoveriaan.
– En ymmärrä, mistä tämä median jatkuva negatiivisuus Cristianoa kohtaan oikein tulee. Media yrittää vain saada klikkejä, ja asiantuntijat, joilla ei ole enää uraa, haluavat vain huomiota Ronaldon ison nimen avulla ja yrittävät saada hänet näyttämään huonolta, Özil kirjoittaa Twitter-tilillään.
Ronaldon peliesityksiä on kritisoitu mediassa syksyn mittaan tiiviisti – usein syystäkin. Özil painottaa, ettei Ronaldolta voi enää odottaa samanlaisia otteita kuin parhaimpina pelivuosinaan.
– Hän on kohta 38-vuotias, joten mikä yllätys se on, ettei hän tee enää 50 maalia kaudessa? Jokaisen jalkapallofanin pitäisi olla iloinen, kun ovat nähneet hänen pelaavan maailmanluokan jalkapalloa 20 vuoden ajan, Özil toteaa.
– En usko, että kukaan uuden sukupolven pelaajista pystyy yltämään hänen numeroihinsa. Hän tulee aina olemaan aivan omassa luokassaan. Kaikkien pitäisi osoittaa enemmän kunnioitusta yhdelle urheiluhistorian parhaimmista urheilijoista.
Uusimmat
-
11:49
Blind Channel kertasi hämmentävää keikkamuistoa Kärsämäeltä: "Jengi alkoi repimään sitä lavaa hajalle"
-
11:36
Ostitko näitä kalapuikkoja? S-ryhmä vetää myynnistä
-
11:34
Ukraina: Venäjä menetti päivässä liki 900 sotilasta ja 11 panssarivaunua – MTV seuraa sotaa
-
11:25
Suomalainen Jussi koki järistyksen: "Koko majapaikkamme heilahteli", kuolonuhreja jo yli 600 – MTV Uutiset seuraa Turkin ja Syyrian maanjäristystä
-
11:17
KRP kehui itseään, vaikka Vastaamo-epäilty jäi kiinni sattumalta – näin poliisi kommentoi: "Ei tämä tipahtanut kuin salama kirkkaalta taivaalta"
-
10:55
Entinen Huuhkajat-tähti tarttui HIFK:n haaviin
-
10:53
Käytetyn sähköauton ostaja voi joutua pulaan uuden katsastusmääräyksen vuoksi – "Suurin maksamamme korvaus ollut yli 80 000 euroa"
-
10:32
Kiina: Latinalaisen Amerikan yllä havaittu pallo on vahingossa alueelle eksynyt kiinalainen miehittämätön ilma-alus
-
10:20
Tämä Emma-pysti yllätti Gettomasan: "Numerot ei valehtele"
-
10:09
Kenraali: Ukrainalla kaksi tapaa lyödä venäläiset Krimiltä – "Venäjä saattaisi harkita ydinasevaihtoehtoa"
-
10:02
Katso videolta, miltä tuhoisa maanjäristys näytti ja kuulosti – Turkissa julistettu hätätila
-
09:54
Suomi ei ole huipputekijöiden unelmakohde, vaikka muuta itsellemme uskotellemmekin: "Ei ole maailman parhaassa maineessa"
-
09:32
Palkittu espanjalaisravintola kiinni salmonellaepidemian vuoksi – ikoninen annos paljastui pöpöpesäkkeeksi
-
09:18
Voimakkaan maanjäristyksen jälkeen raportoitu lukuisista jälkijäristyksistä – silminnäkijä kuvailee pelottavaa tilannetta: "Kovia ääniä kuului kaikkialta"
-
09:18
Onko tässä jalkapallokauden upein torjunta? Ilmiömäinen triplapelastus loksauttaa leuat
-
09:17
Jättisiirto ravistelee NBA:ta: kohutähti vaihtaa seuraa – kaupattu pelaaja luki uutisesta mediasta: "Pitää pakata laukut"
-
09:12
Perussuomalaiset näkevät työperäisen maahanmuuton hyödyllisenä – "Meidän täytyy säilyttää tarkka harkinta"
-
08:47
Huuhkajat-pelaajilla säkenöivät debyytit uusissa seuroissaan – verkot heiluivat heti upeasti
-
08:05
Suomen MM-viestimenestyksen yllä suuri kysymysmerkki – Jari Isometsä näkee kroonisen ongelman: "Meillä ei hirveästi pelimerkkejä ole"
-
07:53
Artisti Beyoncé teki Grammy-historiaa – eniten voittoja kautta aikojen
-
Lataa lisää