Entinen NHL-tähti ja TSN:n asiantuntijana tätä nykyä toimiva Ray Ferraro uskoo Kaapo Kakon onnistuvan ensi kaudella erinomaisesti.
LUE MYÖS: Kaapo Kakon superfani on melkoinen näky – suomalaishyökkääjä repesi nauruun ja suostui yhteiskuvaan
Urallaan yli 1 200 ottelua NHL:ssä pelannut Ferraro on päässyt työnsä puolesta seuraamaan Kakon huippuotteita läheltä niin alle 20-vuotiaiden kuin aikuistenkin MM-kisoissa. Hienosti kansainvälisissä turnauksissa pelannut suomalaistähti on tehnyt Ferraroon suuren vaikutuksen.
– Kaapo Kakko on fantastinen nuori pelaaja. Hän on iso, voimakas, luova ja hänellä mahtavat kädet. En keksi mitään, mistä en pitäisi hänessä. Hänellä on energiaa ja luonnetta, Ferraro kuvailee Kakkoa MSG:lle.
LUE MYÖS: Kaapo Kakon suomalainen toiminta joukkuekuvassa ihmetyttää: "Tämä on vähän liikaa"
New York Rangers varasi Kakon kesän NHL-varaustilaisuudessa koko tilaisuuden toisena pelaajana heti New Jersey Devilsin varaaman jälkeen. Suomalaistähti on osoittanut jo pärjäävänsä kansainvälisellä tasolla erinomaisesti, joten Ferraro uskoo Kakon lyövän läpi myös ensi kaudella NHL-kaukalossa.

