Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ensimmäiset venepakolaiset saapuivat Vietnamista Suomeen 40 vuotta sitten – yhteisö järjesti nyt kiitosjuhlan Suomelle: "Annoitte meille mahdollisuuden"

1:49Venepakolaisten tulosta Suomeen tulee kuluneeksi 40 vuottaEnsimmäiset venepakolaiset tulivat Suomeen 40 vuotta sitten. Merkkivuotta juhlittiin Vantaalla.
Julkaistu 03.08.2019 22:57
Toimittajan kuva
Alec Neihum

alec.neihum@mtv.fi

Ensimmäisten vietnamilaisten venepakolaisten saapumisesta Suomeen tulee elokuussa kuluneeksi 40 vuotta. Pitkää taivaltaan tänään Vantaalla juhlistaneet suomenvietnamilaiset ovat monelle esimerkki onnistuneesta humanitäärisestä maahanmuutosta.

Elokuussa 1979 Suomeen saapui noin sadan vietnamilaisen pakolaisen joukko.

Venepakolaiset olivat lähteneet liikkeelle kotimaastaan vainojen pelossa kommunistien noustua valtaan. Suomeen ensijoukko saapui malesialaiselta pakolaisleiriltä.

Tran Minh Canh kertoo olleensa ensimmäisestä vietnamilaisryhmästä tehdyn nimilistan ensimmäinen. Myöhemmin Tran päätyi muun muassa asiantuntijana mukaan tekemään valintoja siitä, keitä Kaakkois-Aasiasta otetaan pakolaisina Suomeen.

– Kaikki on mennyt hyvin! Me olemme varttuneet ja aikuistuneet. Monet ovat menestyneet, Tran iloitsee.

"Jo tammikuussa lähdin töihin"

Moni sotaa ja vainoa paenneista vietnamilaisista työllistyi nopeasti. Työ- ja elinkeinoministeriön kesäkuussa julkaiseman selvityksen mukaan muodollinen kielikoulutus sai usein jäädä, kun vietnamilaiset oppivat suomen kieltä työpaikoillaan.

Ensimmäisten joukossa elokuussa 1979 saapunut Le Thu Mai aloitti työt alle puolen vuoden kuluttua Suomeen tulosta.

– Minulle sanottiin, että voin jäädä vuodeksi kotiin lapseni kanssa ja opiskella kieltä. Ajattelin, että opin työaikana, Le naurahtaa.

– Lapseni oli pieni silloin, mutta jo tammikuussa lähdin töihin. Ajattelin, että jos en mene töihin, en voi elättää itseäni ja lastani.


40-vuotisjuhlan teemana kiitollisuus

Työ- ja elinkeinoministeriön selvityksen mukaan vietnamilaisten työelämäkokemukset eivät ole olleet pelkästään positiivisia esimerkiksi koetun syrjinnän tai kiusaamisen takia.

Sosiaalinen liikkuvuus ei ole ollut erityisen suurta, ja moni vietnamilainen työskentelee nykyisin palvelu- ja myyntityöntekijöinä, teollisuudessa ja avustavissa tehtävissä.

Ministeriön selvityksen mukaan suomenvietnamilaiset ovat kuitenkin kokeneet tärkeäksi luoda suhteita valtaväestöön, mikä on puolestaan edistänyt kotoutumista.

Vantaalla järjestetyn vietnamilaisyhteisön 40-vuotisjuhlan yksi pääteemoista olikin kiitollisuus suomalaisille viranomaisille, järjestöille ja yksityishenkilöille.

– Kiitos kaikille suomalaisille. Annoitte meille mahdollisuuden, että me pärjäämme tosi hyvin ja haemme töitä. Loistava maa, vuonna 1988 Suomeen saapunut Tran Van Binh ylistää.

Lisää aiheesta:

Vuoden pakolainen Sa Myer Oo on entinen Miss Suomi -finalisti, jolle lasten hyvinvointi on sydämenasiaTällaisia haasteita sotaa pakenevat ukrainalaiset kohtaavat Suomessa: englantia puhuvalle Natalialle sanottiin toistuvasti ei Sotaa paennut Stanislav, 18, haluaa töitä myyjänä – työnantajan kommentit ukrainalaisista työntekijöistä ovat paljonpuhuviaVenäjän hyökkäyssotaa paenneilla on vahva halu työllistyä Suomessa – miksi ukrainalaisia osaajia ei palkata?Ensimmäinen tapaus Suomessa: Pakkopalautettu Zaki pääsi takaisin Loimaalle – Varaäiti: "Poika on täällä ja asiat järjestymässä"Pakolaisen avustajakseen palkanneelle leskirouvalle SPR:n kunniamaininta – "Vuoden ennakkoluuloton edelläkävijä"
MaahanmuuttoVietnamPakolaisetVantaaVietnamin sotaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Maahanmuutto
  • 23.10.09:41
    Syntyvyys

    Suomen syntyvyydessä yllätyskäänne: "Silti kolmanneksi matalin 250 vuoden aikana"

  • 15.10.18:05
    Yhdysvallat

    Kartellien kosto Trumpille: Tarjoavat muhkeita verirahoja ICE:n agenttien tappamisesta

  • 8.10.20:15
    Iso-Britannia

    Yritys on tienannut yli 200 miljoonaa majoittamalla turvapaikanhakijoita hotelleissa ja tarjoamalla kurjaa palvelua

  • 8.10.05:07
    Yhdysvallat

    USA:sta karkotettu Mikko-Matias virui kuukausia vankilassa – Amnestyn toiminnanjohtaja: "Hyvin tavanomaiselta kuulostaa"

  • 5.10.18:45
    Trumpin Yhdysvallat

    Näin monta suomalaista Trumpin Yhdysvallat on karkottanut tänä vuonna: "Olosuhteet voivat olla karut"