Kun 30. ikävuosi lähestyy, ei tavallisesti mene viikkoakaan ilman jonkinlaisia vauvauutisia. Lapsettomuus ei välttämättä ole suuri tai kipeä asia – se voi olla myös tietoinen valinta.
– En ole koskaan halunnut lapsia, en leikkinyt pienenä nukeillakaan. En ole myöskään kokenut tätä ongelmaksi omalla kohdallani, mutta se on tuntunut aina olevan ongelma kaikille muille – paitsi vanhemmilleni, jotka ovat antaneet minun leikkiä niillä leluilla ja niissä leikeissä, joissa olen itse halunnut.
Näin itseään kuvaa Mari*, 29.
– En vain koe, että haluaisin lapsia nyt tai myöhemminkään. Lapset ovat toki ihania ja innostavia, mutta en ole koskaan kuvitellut olevani äiti.
Lapsettomuus
Tahattomasti lapseton on henkilö, joka ei toiveistaan huolimatta ole saanut lasta.
Tahallisesti lapseton on omasta halustaan lapseton.
Lapsellinen lapseton on kärsinyt lapsettomuudesta, mutta saanut sitten lapsia. Lapsettomuus on yhä hänen elämässään tavalla tai toisella läsnä.
Sekundaarisesti lapseton on voinut saada ensimmäisen lapsen helposti, mutta lisää lapsia ei yrittämisestä huolimatta ole kuulunut.
Lapsettomien lauantaita vietetään vuosittain lauantaina ennen äitienpäivää.
Lähde: Simpukka.info
Tunnistan Marin sanoista itseni, olenhan myös 29-vuotias, lisääntyvien ihmisten ympäröimä nainen. Ei mene viikkoa ilman vauvauutista. Kuten minulla, Marillakaan ei ole sen suurempaa perustelua sille, miksei hän halua lapsia.
– Tarvitseeko sille olla? Monesti olen näistä asioista puhuessani miettinyt, miksi omia valintojaan tarvitsee perustella kenellekään, Mari pohtii.




