Sebastien Ogier osoitti Ruotsin MM-rallin toisena ajopäivänä, että hän taistelee Volkswagenilla jopa maailmanmestaruudesta tällä kaudella.
Ogier ajoi todella vakuuttavasti perjantaina, sillä hän kellotti päivän seitsemällä erikoiskokeella viisi pohja-aikaa. Ranskalainen johtaa kilpailua yli puolen minuutin erolla Citroenin Sebastien Loebiin.
- Tämä oli tosi hyvä päivä, mutta vielä on kaksi pitkää päivää jäljellä. Auto oli todella hyvä, joten siihen ei tarvitse tehdä muutoksia, Ogier kertoi Karlstadin yleisöerikoiskokeen maalissa.
Kolmantena oleva Jari-Matti Latvala starttaa lauantain erikoiskokeille aivan Loebin kannassa. Suomalainen on 1,7 sekuntia ranskalaisässää jäljessä. Latvala menetti toisen sijan Loebille perjantai-iltapäivänä, kun hän joutui ajamaan lähes kymmenen kilometriä ilman nuotteja kypäräpuhelinyhteyden mykistyttyä.
- Taistelemme edelleen Loebin kanssa. Opimme hieman autosta ja pystymme parantamaan sitä. Takalukko oli tänään ehkä liian aggressiivinen, Latvala sanoi.
Mads Östberg oli perjantain toiseksi nopein kuljettaja, mutta aamulla saadun aikasakon vuoksi hän lähtee vasta neljäntenä lauantain pätkille. Fordin norjalaiskuljettaja on 9,2 sekuntia Latvalan perässä.
Latvala oli perjantain ainoa suomalainen valopilkku. Latvalan lisäksi pistesijoilla seitsemäntenä on Juho Hänninen, joka ajaa seitsemäntenä lähes kahden minuutin päässä kärjestä.
- Tänään iltapäivällä rupesi löytymään luottoa. Toivottavasta jatketaan tästä huomenna, Fordilla ajava Hänninen suunnitteli.

