Lasten mediamaailma on monipuolisempi ja usein positiivisempi paikka kuin vanhemmat uskovatkaan, muistuttaa Pelastakaa Lapset ry:n asiantuntija Anniina Lundvall.
Ottavatko tuntemattomat yhteyttä lapseeni netissä? Törmääkö lapsi netissä kamaliin asioihin? Miten lapsen netinkäyttöä voisi valvoa? Vanhempien huolilista on pitkä, mutta lapsi voi usein olla jopa vanhempiaan taitavampi netinkäyttäjä.
– Useimmat lapset pärjäävät netissä todella hienosti. Jokainen lapsi tarvitsee kuitenkin vanhemman tukea ja mediakasvatusta, sanoo Pelastakaa Lapset ry:n asiantuntija Anniina Lundvall.
Vanhempia huolettaa usein erityistä lapsen netissä kuluttama aika. Lasten ja vanhempien huolet kuitenkin eroavat toisistaan valtavasti. Kun vanhempi miettii, käyttääkö lapsi nettiä liikaa, lapsi saattaa pohtia paljon vakavampiakin ongelmia. Lundvallin mukaan yksi lasten keskeisimmistä huolenaiheista tänä päivänä on se, mihin ja kehen netissä voi luottaa.
– Epätietoisuus siitä, mikä netissä on sopivaa ja mikä ei, aiheuttaa nuorissa epämääräistä hämmennystä. Onko oikein, että minulle vaikka sanotaan netissä näin? Lundvall kertoo.
– Lapsi voivat huolettaa myös esimerkiksi virukset ja haittaohjelmat sekä pelottaviin sisältöihin törmääminen netissä. Kiertoviestit ja uhkailuviestit voivat olla todella pelottavia ja herättää kysymyksiä, että miksi minulle tulee tällaisia ja mitä näillä haetaan.
”Huolipuhe” tarttuu lapseen ikävällä tavalla
Lapselle huolta voi aiheuttaa jo ennakkoon se, miten tulisi toimia, jos netissä sattuisikin jotain. Kiperät tilanteet voivat herättää myös häpeän, jolloin kynnys kertoa sattuneesta voi nousta mahdottomalta tuntuvan korkeaksi.
