Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Eero Ettala kertoo hurjimmasta kokemuksestaan liikenteessä: "Auto ei vain pysähtynyt"

Julkaistu 26.10.2019 18:10
Toimittajan kuva

Aino Haili

aino.haili@mtv.fi

Eero Ettala nähdään jälleen Suomen surkein kuski -ohjelman juontajana. 

Suosittu Suomen surkein kuski palaa pian MTV3-kanavalle uuden, kuudennen tuotantokauden jaksojen kera. 

Ohjelmassa seurataan kahdeksaa maamme huonointa kuskia, jotka kilpailevat toisiaan vastaan ajotaituruutta vaativissa tehtävissä. Parhaimmin tehtävistä suoriutuneet kuskit tiputetaan kisasta pois, kunnes jäljellä on enää Suomen surkein kuski.

Ohjelman juontajana nähdään toistamiseen lumilautailija Eero Ettala. Miehen mukaan uudella kaudella nähdään jälleen laaja kirjo erilaisia kuskeja, joita suomalaisilla maanteillä vaikuttaa. 

– Aina sitä ajattelee, kun on yksi kausi tehty, ettei varmasti löydy yhtä surkeita kuskeja kuin viimeksi oli, mutta kyllä niitä sitten vain tulee. 

Ettalan mukaan useat ohjelmaan osallistuvat kuskit kuvittelevat olevansa parempia kuin he oikeasti ovatkaan, ja ajattelevat lähtevänsä kotiin jakson tai parin jälkeen. Loppujen lopuksi joku kuitenkin havahtuu olevansa finaalissa ja kilpailevansa siitä, ettei häntä kruunattaisi Suomen surkeimmaksi kuskiksi. 

LUE MYÖS: Taas etsitään Suomen surkeinta kuskia – tässä ovat uudet kuljettajat!

Mies on itsekin joutunut liikenteessä hurjiin tilanteisiin. Yksi mieleenpainuvimmista tapauksista oli aikoinaan, kun Ettala matkusti Yhdysvaltoihin Nevadaan ja lähti ajamaan vuokra-autollaan määränpäähänsä lentokentältä pitkän matkustamisen jälkeen. Mies oli erittäin väsynyt pitkän matkan tähden, keli äityi todella huonoksi matkan varrella, eikä autoa oltu varusteltu talvea varten millään tavalla. 

– Tuulilasin läpi näki ainoastaan Star Wars -tyyppisesti tiheää lumisadetta ja edessä oli yli tunnin matka vuoren yli, että pääsee hotellille. 

– Olin yksin ajamassa ja aina kun painoin jarrua, liu'uin autolla semmoiset kaksikymmentä metriä eteenpäin. Muistan esimerkiksi kun vuorella tuli punaiset valot ja pistin jarrun pohjaan, ja painoin vaan suoraan punaisista läpi, kun auto ei vain pysähtynyt. Onneksi ei ollut muuta liikennettä. 

Vaikka reissusta selvittiin ehjin nahoin, Ettala kertoo miettineensä jälkikäteen, että hänen olisi pitänyt ottaa huone lentokenttähotellista ja jäädä odottamaan parempaa ajokeliä. 

– Nuorena ja typerästi lähti haastamaan sinne liikenteeseen. 

Suomen surkein kuski MTV3-kanavalla 29.10. klo 20 alkaen.

Lisää aiheesta:

Pekka Pouta kommentoi hurjaa 1980-luvun henkistä ajotehtäväänsä: "Siinä kyllä kumi kärysi"Eero Ettala kertoo – näin ajotottumukset ovat muuttuneet isyyden myötä: "Kun pikkumies on kyydissä, niin..."Ajovalmentaja paljastaa, millaiseksi meno kehkeytyi Suomen surkein kuski -kulisseissa: "Luulee olevansa jo aivan marinoitu kaikelle"Autoja välttelevä Pekka Pouta kohtasi viikonloppuna liikenteessä yllättävän ongelman: "Ei ollut kuin yksi vaaratilanne"Tällä tavalla suomalainen ajokulttuuri eroaa muista maista: "Äänimerkkiä käytetään ainoastaan silloin"Poliisi paljastaa – tämä huolestuttava ilmiö esiintyy jatkuvasti liikenteessä: "Kun ihmettelee, että miksi tuo auto ajaa niin hassusti..."
Suomen surkein kuskiEero EttalaTV-ohjelmat

Tuoreimmat aiheesta

Suomen surkein kuski
  • 6.9.16:01
    TV-ohjelmat

    Osaisitko itse paremmin? Näin Suomen surkein kuski -kisaajat pärjäävät liikennemerkkien tunnistamisessa

  • 4.9.10:02
    TV-ohjelmat

    Suomen surkein kuski -tuomari Arttu Kilpeläinen irtisanoutui poliisin työstä

  • 13.8.20:33
    Kesäloma

    Gogi yllättyi kesänvietosta taaperoikäisen kanssa – oppi tärkeän asian

  • 11.8.14:01
    TV-ohjelmat

    Tässä ovat Suomen surkein kuski -kilpailijat

  • 11.8.11:36
    Ensitreffit alttarilla

    Suosikkiohjelmat palaavat ruutuun – katso suora lähetys kello 14