Brittirouva ei ollut tiennyt, että hänen hallussaan vuosia ollut timantti oli hyvinkin arvokas, kertoo BBC.
Brittiläinen noin 70-vuotias nainen tyhjensi kotiaan tavaroista Northumberlandissa ja oli aikeissa heittää pois timantin, jonka hän uskoi olevan pelkkää rihkamaa. Hän oli ostanut sen vuosia sitten kirpputorilta.
Lue myös: Löytyykö kotoasi tällainen pullo? Hartwall maksaa 1000 euron palkkion: "Harva tietää, kuinka poikkeuksellinen se on"
Timantti oli vähällä päätyä roskiin
Rouva oli tuonut korun arvon tutkittavasti paikalliseen Featonby's Auctioneers -huutokauppaan. Hän oli säilyttänyt sitä laatikossa, jossa oli kaikenlaisia muitakin koruja.
Huutokauppias Mark Lane kertoo, että kyseinen rouva halusi pysyä nimettömänä. Rouva ei pystynyt muistamaan, mistä ja milloin hän oli timantin ostanut.
– Hän oli aina käynyt kirppiksillä ja ostanut kaikenlaista. Mutta hän ei ollut koskaan ajatellut tuon olevan aito timantti.
– Hän kertoi meille tyhjentäneensä kotiaan tavaroista ja miltei heittäneensä tuon roskikseen. Hänen naapurinsa ehdotti kuitenkin, että hän voisi tuoda esineet meille arvioitavaksi.
