Koronaviruksen leviämisen ehkäisemiseksi hallitus teki maaliskuussa päätöksen, että kaikkien Suomen ravintoloiden piti sulkea ovensa. Tähän piti myös kouvolalaisen anniskeluravintolan Seipään yrittäjän taipua.
Ravintoloiden piti sulkea ovensa viimeistään 4. huhtikuuta ja ne pysyvät kiinni tällä tietoa toukokuun loppuun saakka. Ravintoloiden piti sulkeutua jo viikkoa aiemmin, mutta eduskunta vaati hallitusta tekemään alueellista rajausta lain soveltamiseen.
Tämä aiheutti yrittäjissä hämmennystä.
Kouvolalainen yrittäjä Nitta pitää baarinsa auki hallituksen vetoomuksesta huolimatta – näin hän perustelee päätöstä: "Monta unetonta yötä olen viettänyt"
– Uutisista sain tiedon, että maanantaina 30. maaliskuuta laki astuu voimaan. Olin varautunut, että tämä on viimeinen päivä kun auki ollaan. Tiistaina sitten kävi ilmi, että vielä jokin asetus puuttui ja näin ei olekaan, kertaa yrittäjä Nitta Lusi.
Ravintolaa Lusi ei enää avannut. Hän oli kerennyt jo esimerkiksi lomauttamaan molemmat työntekijänsä ja alkanut toimenpiteisiin baarin sulkemista varten. Ravintola Seipään asiakkaat ovat olleet hyvin ymmärtäväisiä ja kannustavia vallitsevassa tilanteessa.
– Asiakkaat ymmärtävät tilanteen ja antoivat tukensa toivomalla, että paikka vielä aukeaisi sitten toukokuun lopussa. Haikeissa tunnelmissa olimme kaikki ravintolan sulkemispäivänä.
