Suomen Pankin pääjohtaja Erkki Liikanen on huolissaan asuntomarkkinoiden ylikuumenemisesta. Varsinkin pääkaupunkiseudun asuntomarkkinoilla on havaittavissa ylikuumenemisen merkkejä.
Erkki Liikasen mukaan uudisrakentamisen vähentyminen sekä korkojen laskusta parantunut ostovoima ovat vaikuttaneet asuntojen hintoihin.
- Näiden kahden törmätessä tuli hetkellinen piikki asuntojen hintoihin, MTV:n Huomenta Suomessa vieraillut Liikanen sanoo.
Liikanen haluaa korostaa sitä, että korot ovat todellakin alhaalla tällä hetkellä. Korkojen nousu on kuitenkin vääjäämätöntä.
- Kyllä ihmisten pitää lainapäätöksiä tehdessään ottaa huomioon, että vaikka meillä on nyt alhaiset korot, niin he tulevat maksamaan myöhemmässä vaiheessa huomattavasti korkeampia korkoja, Liikanen painottaa.
(MTV3)
Löydä uusi asunto Jokakoti.fi-asuntopalvelusta .