Uudisasuntojen kauppa on lähes täysin jäässä, ja vuokra-asunnoista on tällä hetkellä jopa ylitarjontaa. OP:n analyytikon mukaan tilanne alkaa kuitenkin purkautua ensi vuonna, kun rakentamisen hiipuminen alkaa vaikuttaa asuntojen tarjontaan.
Asuntomarkkinoiden tilanne on tällä hetkellä heikko, sillä uudisasuntoja myytiin tammikuussa alle sata koko maassa. Myös vuokra-asunnoista on rutkasti ylitarjontaa, mutta käänne on tulossa jo ensi vuonna.
Näin arvioi Suomen suurinta yksityistä asuntosijoittajaa Kojamoa seuraava analyytikko.
– Viime vuosina on rakennettu hyvin aktiivisesti. Tällä hetkellä vuokra-asuntomarkkinoilla vallitsee ylitarjontatilanne, mutta rakennusaktiviteetti hidastui merkittävästi viime vuonna, ja keskimääräinen valmistumisaika noin 18 kuukautta. Tämä tarkoitaa, että jossain kohtaa tämä purkautuminen tulee tuomaan vahvempaa kysyntätukea, sanoo analyytikko Carlo Gylling OP:sta.
Lue myös: Kommentti: Asuntovelallisen kannattaa varautua hintavaan vuoteen
Hän arvioi ylitarjonnan purkautuvan nykyisellä tahdilla noin puolessatoista tai kahdessa vuodessa, joten markkinamuutos ajoittuisi vuodelle 2025.

