Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Apina tappoi vastasyntyneen vauvan – luuli ruoaksi

Kuvan makaki-apina ei liity tapaukseen.
Kuvan makaki-apina ei liity tapaukseen.
Julkaistu 07.10.2010 18:34(Päivitetty 12.10.2010 08:36)

Vain neljä päivää vanha tyttövauva on saanut surmansa järkyttävässä villiapinan hyökkäyksessä Malesiassa. Makaki-apina pujahti perheen olohuoneeseen ja sieppasi pienokaisen mukaansa kenenkään huomaamatta. Eläin vei lapsen mukanaan talon katolle, missä se oli purrut uhriaan niskaan ja kasvoihin ja lopulta pudottanut vauvan katolta maahan. Traaginen tapaus sattui eilen Seremban kaupungissa Malesian itäosissa, kirjoittaa The Sun –lehti.

Vauvaa oli ollut tapauksen aikana hoitamassa tämän isoisä. Isoisä oli kertomansa mukaan lähtenyt olohuoneesta keittiöön hakemaan vettä. Vauva oli kadonnut tänä aikana. Pienokaista etsittiin ympäri taloa, ja hänet löydettiin pihalta yltä päältä veressä. Sairaalaan kiidätetty tyttö todettiin myöhemmin kuolleeksi.

Paikallisen kansallispuiston johtaja Ishak Muhamad kertoo, että eläin löydettiin pian tapauksen jälkeen talon lähistöltä, missä se ammuttiin kuoliaaksi.

- Uskomme, että apina meni sisään taloon etsiäkseen ruokaa. Se todennäköisesti luuli vastasyntynyttä ruoaksi, ja sieppasi siksi lapsen mukaansa katolle, Ishak Muhamad sanoo.

Lapsi kuoli vammoihin, jotka se sai katolta pudottuaan. Eläimen epäillään pudottaneen lapsen, koska se pelästyi asunnosta tulleita hätääntyneitä huutoja.

(MTV3)

Lisää aiheesta:

Sotilaskone oli törmätä autoihin – kuljettaja kuvasi kaikenMyyntiaikeet yllätti Teboilin – nyt kommentoi johtajaValkyrja, 8, löysi Islannista jotain hämmästyttävää yli 1000 vuoden takaaMoskovan yli lensi "vihreä kuula"? Katso hämmentävä videoUkrainalaismedia: Venäläiset tunkeutuivat Pokrovskin kaupunkiin ryhmissäMelissa lähestyy Jamaikaa ja merenkäynti yltyy – katso suoraa lähetystä
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 20:27
    Lentokoneet

    Sotilaskone oli törmätä autoihin – kuljettaja kuvasi kaiken

  • 20:09
    Teboil

    Myyntiaikeet yllätti Teboilin – nyt kommentoi johtaja

  • 19:45
    Islanti

    Valkyrja, 8, löysi Islannista jotain hämmästyttävää yli 1000 vuoden takaa

  • 19:01
    Venäjä

    Moskovan yli lensi "vihreä kuula"? Katso hämmentävä video

  • 17:41
    Ukrainan sota

    Ukrainalaismedia: Venäläiset tunkeutuivat Pokrovskin kaupunkiin ryhmissä