Vuodesta 2013 vuorikiipeilyä harrastanut Anni Penttilä on kokenut reissuillaan paljon, mutta viime syksyinen reissu Nepaliin on jäänyt hänelle mieleen aivan poikkeuksellisella tavalla. Syy tähän on yhdessä pienessä koirassa, joka sai uskomattoman seikkailun aikana nimen Baru.
Ensimmäinen kohtaaminen Barun kanssa tapahtui kirjaimellisesti törmäämällä. Penttilä oli seurueensa kanssa kiipeämässä noin 6500 metriä korkealle Mera Peak -nimiselle vuorelle, kun eräässä kylässä hänen telttansa vieressä nukkui illalla musta koira.
– Meinasin astua sen päälle, kun se oli käpertynyt pimeässä niin pienelle kerälle. Pelästyin ihan valtavasti ja meinasin saada slaagin, 25-vuotias Anni Penttilä nauraa.
Kun seurue oli matkalla kohti päätavoitettaan eli reilut 7000 metriä korkeaa Baruntse-nimistä vuorta, sama koira tuli heitä vastaan jäätiköllä.
– Jäätiköllä ei kasva mitään eikä siellä ole eläimiä, kylissä saattaa olla koiria vapaana mutta en itse niitä juurikaan nähnyt. Tämä koira oli kiivennyt jäätikölle, ja se alkoi heti seurata meitä.
Koira vaikutti ystävälliseltä, mutta Penttilä myöntää aluksi suhtautuneensa siihen epäluuloisesti.
– Kulkukoirista kun ei ikinä tiedä, miten niitä on kohdeltu ja miten ne käyttäytyvät vieraiden ihmisten kanssa. Tämä koira kulki alkuun todella kiinni seuraamassaan ihmisessä, sitä me ihmettelimme jo alkuun.
Tiivis osa retkikuntaa
Kiipeilyporukka jatkoi matkaansa suunnitellusti kohti Baruntsen perusleiriä, joka oli jo melko korkealla, 5400 metrissä.




