Analyysiyhtiö Inderes lopettaa Stockmannin seurannan. Loppulausunto tavarataloyhtiön näkymistä on synkkä.
Analyysiyhtiö Inderes lopettaa Stockmannin osakkeen seurannan. Sen seurauksena se ei anna osakkeelle enää tavoitehintaa tai suositusta. Viimeiseksi tavoitehinnaksi jäi 2,00 euroa ja suositukseksi vähennä.
Inderesin Sauli Vilén ja Olli Vilppo pitävät vähittäiskauppayksikkö Stockmannin Retailin tuloskäännettä melko epätodennäköisenä.
– Yhtiön osissa oleva arvo on edelleen Retail-segmentin vankina, emmekä näe tämän potentiaalisen arvon purkautumista ilman Retailin kääntymistä, Vilén ja Vilppo kirjoittavat katsauksessaan.
Retailin viime vuoden tammi–syyskuun vertailukelpoisen liikevaihdon lasku on ollut analyytikoiden mukaan erittäin huolestuttavaa, sillä talouskasvuympäristön olisi pitänyt tukea myyntiä. Hullujen Päivien myynnin laskeminen yhdeksällä prosentilla ei sekään lupaa Retailille hyvää.
Verkkokauppa asettaa haasteensa
Ruotsissa taas muotimarkkina on laskussa, mikä heikentää Lindexin näkymiä, vaikka se onkin kyennyt tulosparannukseen onnistuneen malliston, elpyneen myyntikateprosentin ja kulusäästöjen avulla.
– Sekä Retailin että Lindexin ongelmana on, että ne kärsivät korkeista kiinteistä kuluista, eivätkä niiden liiketoimintamallit kestä myynnin (tai myyntikatteen) nopeaa laskua. Vähittäiskaupan murroksen myötä kulutus siirtyy kuitenkin vääjäämättä verkkoon, jossa erityisesti Retailin hintakilpailukyky on heikko, Vilén ja Vilppo toteavat.
Analyytikoiden mukaan Retailin on pakko saada myynnin lasku pysähtymään, jotta positiivinen tuloskäänne olisi mahdollinen.