Ajatuspaja Liberan uusi sisältöjohtaja laukoo suorat sanat Veikkauksen monopolista: Valtio voisi perustaa tupakkapuodin ja mainostaa sitä tupakoitsijoille haittojen vähentämiseksi

Eilen uudessa tehtävässään aloittanut Liberan tuore sisältöjohtaja Tere Sammallahti laitaa lusikkansa Veikkauksen mainonnasta alkaneeseen monopolisoppaan.
Sammallahti huomauttaa että, nettipelaaminen on jo käytännössä murtanut pelimonopolin. Jos monopoli avattaisiin kilpailulle virallisesti, Suomella olisi mahdollisuus säätää verotusta, lisenssimaksuja ja mainosrajoitteita.
Veikkauksen ideana on, että pelaamisen haittoja saadaan kontrolloitua, joten aggressiivisena pidetty mainonta pelaamisen puolesta on nostanut aiheesta erilaisia mielipiteitä ilmoille.
"Ristiriita"
Sammallahden mukaan Veikkauksen keinot ja tavoitteet ovat ristiriidassa.
– Vedotaan pelihaittojen vähentämiseen, mutta silti Veikkaus käyttää 50-60 M€ vuosittain aggressiiviseen ja jopa omaa strategiaansa rikkovaan mainontaan. Yhtä hyvin voitaisiin perustaa valtion tupakkakauppa, joka mainostaisi körssiä aggressiivisesti muka vähentääkseen tupakoinnin haittoja, hän sivaltaa Puheenvuoron blogissaan.
Veikkaus-varoilla tuetaan järjestöjä, liikuntaa, tiedettä ja taidetta vuosittain yli miljardilla eurolla, mitä Sammallahti arvostelee rankasti.
– Poliitikkojen käsien kautta järjestösektorin hyville veljille kanavoidut rahat edustavat maan tavaksi muodostunutta häpeilemätöntä ja avointa korruptiota, joka pitäisi lopettaa. Toisaalta vaikeampi dilemma on se, että haittoja pitäisi voida ehkäistä, mutta myös puolustaa ihmisten vapautta uhkapelata. Siksi uskon valistuksen voimaan ennemmin kuin pelikoneiden kieltämiseen kauppojen kassojen vierestä.
Vain ammattilaisille
Sammallahti antaa lukijoilleen simppelin neuvon. Uhkapelejä ei yksinkertaisesti kannata pelata kuin ammattimaisten pelaajien. Muiden pelaaminen ei Samallahden mukaan kannata.
– Siinä ei yksinkertaisesti ole mitään järkeä. Talo voittaa aina, eikä tavan pelaajalla ei ole pitkässä juoksussa mitään mahdollisuuksia. Rahansa polttamalla saa edes hieman valoa ja lämpöä elämäänsä, Veikkauksen peleistä saa korkeintaan peliongelman. Suosittelen ennemmin, vaikka indeksirahastoja tai vakaiden pörssiyhtiöiden osakkeita, Sammallahti sanoo.
Mainos
Mainos
Uusimmat
-
00:06
Jalkapallon Mestarien liiga 2019-20 – otteluohjelma, tv-lähetykset ja tulokset
-
00:03
Mestarien liigassa pamahti kova viime hetken maali – nämä joukkueet ovat ottaneet pudotuspelipaikan
-
23:53
Ajaxille kävi kylmät Mestarien liigassa – jatkopaikka suli käsistä karulla tavalla, lopussa kuohahti
-
23:50
Jääkiekon CHL 2019-2020 – suomalaisjoukkueet, ottelut ja tulokset
-
23:46
Viisi suomalaispelaajaa jahtaa yhä CHL-kannua – tässä ovat välieräparit
-
23:43
Kristillisdemokraatit lähdössä mukaan perussuomalaisten suunnittelemaan al-Hol-välikysymykseen
-
23:36
Kaikkonen tapasi Washingtonissa USA:n ja Ruotsin puolustusministerit
-
23:26
Uskomaton nousu! Suomalaistähden upea esityö vei Bielin jo hetkellisesti jatkopaikan äärelle – Frölunda venyi kuitenkin huikealla tavalla välieriin
-
23:18
Tukholman Nobel-juhla kirvoitti vastamielenosoituksia ja valkoisia käsivarsinauhoja – "Pidän kirjallisuudesta, en mielipiteistä"
-
22:59
Ensimmäinen päivä pääministerinä pulkassa – Sanna Marin kommentoi ministerinimitysten herättämää kritiikkiä: "Olen iloinen, että Sirpa Paatero tarttui kuntaministerin tehtävään"
-
22:45
Suomalaislapset välkehtivät estradilla Mestarien liigassa – viime kauden sensaatioseura pullahtamassa ulos jatkosta
-
22:15
Tuukka Rask hämmensi NHL-harjoituksissa: hakkasi mailansa säpäleiksi ja heitti maalin nurin
-
22:01
Prinssi Andrew'n massiivinen seksikohu vaikuttaa nyt merkittävästi kuninkaalliseen perheeseen – tytär prinsessa Beatrice joutui perumaan kihlajaisjuhlansa
-
21:54
Jääkiekon World Cupin paluu jäihin – puuhaako NHL kilpailevaa turnausta olympiakiekolle?
-
21:51
Keskustelu ryöpsähti – Jussi Halla-aho ja Mikko Kärnä kipakassa sananvaihdossa suomalaisten palautuksista al-Holin leiriltä: "Syötkö hatullisen paskaa suorassa lähetyksessä?"
-
21:45
Historiaa tehneen lupauksen illasta hyytävä painajainen – Liverpoolin piina hellitti yhtäkkiä, pudotuspelit kutsuvat
-
21:43
USA:n ulkoministeri varoitteli Washingtonissa vieraillutta virkaveljeään: Venäjän ei sovi sekaantua vaaleihin
-
21:27
Kännissä kaahannut NYPD:n poliisi pidätetty – 23-vuotias nainen kuoli, kun Nissan GT-R tuli kylkeen
-
21:21
Ruotsalainen suurlahjakkuus nousi upeasti sankariksi – kultaleijonien edustama Luulaja eteni komeasti välieriin
-
21:19
Lappuliisan muisti on pitkä kuin norsulla – Joe sai jobinpostia 7 vuotta rikkeensä jälkeen
-
Lataa lisää