Ainakin 28 kuollut ja kymmeniä loukkaantunut kaksoisitsemurhaiskussa Bagdadissa
Irakin pääkaupungissa Bagdadissa ainakin 28 ihmistä on kuollut kaksoisitsemurhaiskussa torstaina valtiollisen median mukaan. Lisäksi ainakin 73 ihmisen kerrotaan haavoittuneen.
Pommittajat iskivät Tayaran-aukiolle isolle torille, jonka kerrotaan kuhisseen ihmisiä. Irakin sisäministeriön mukaan ensimmäinen pommittaja oli rynnännyt torille ja väittänyt voivansa pahoin, jotta hänen ympärilleen kerääntyisi ihmisiä.
Tekijä oli sen jälkeen laukaissut räjähteensä. Toinen pommittaja iski, kun ensimmäisen iskun uhrien ympärille oli kerääntynyt lisää ihmisiä, ministeriön lausunnossa kerrotaan.
Mikään taho ei toistaiseksi ole ilmoittautunut iskun tekijäksi. Itsemurhaiskujen takana on kuitenkin aiemmin ollut äärikonservatiivisia islamistisia ryhmiä, kuten jihadistijärjestö Isis.
Edellinen isku kesällä 2019
Itsemurhaiskut ovat olleet Bagdadissa viime aikoina suhteellisen harvinaisia. Edellinen vastaava isku tapahtui kesäkuussa 2019, jolloin useita ihmisiä kuoli.
Tämän päivän isku on kuolonuhrien määrässä tuhoisin Bagdadissa tapahtunut isku kolmeen vuoteen. Tammikuussa 2018 kuoli 30 ihmistä itsemurhaiskussa Tayaran-aukiolla muutama kuukausi ennen parlamenttivaaleja.
Irakissa järjestettäviä vaaleja on uutistoimisto AFP:n mukaan tyypillisesti edeltänyt väkivallan lisääntyminen. Seuraavat vaalit on määrä järjestää Irakissa myöhemmin tänä vuonna.
Juttua päivitetty kauttaaltaan 21.1.2021 klo 13.52.
Uusimmat
-
05:17
Ulkomailta kasveja tilaavaa harrastajaa voi odottaa paperisota: "Tulee varmaan jonkin verran virallisten teiden ohi"
-
04:53
Siperiassa Objokeen päässyt öljyä – mahdollisena syynä rikkoutunut vedenalainen putki
-
04:44
Sveitsissä äänestetään tänään burkakiellosta – asua käyttäviä asuu maassa vain kymmeniä
-
04:34
Nordean kortit ja tärkeät palvelut pois käytöstä sunnuntaina: "Varatkaa käteistä"
-
23:06
Loton 6 500 000 euron potti jäi nappaamatta: Ensi viikolla tarjolla 8 000 000 euroa
-
22:41
Norjan hiihtotähdeltä kohahduttava teko – selvisi vakavalla varoituksella
-
22:30
SM-liigailta pakettiin HIFK-tähden näyttävän tykityksen myötä – katso kierroksen kaikki maalit
-
22:25
7-vuotias poika loukkaantunut Leppävirralla: Ajoi moottorikelkalla päin puuta – "Ei ollut kyse kävelyvauhdista"
-
22:22
Wilma Murto EM-finaalin kuudes – pelasi upporikasta ja rutiköyhää
-
22:17
Humalainen päähänpisto toi sakot kolmekymppiselle miehelle – ryömi aidan ali laivastotukikohtaan, koska halusi oikoreitin kotiinsa
-
22:00
Mikko Töyssyn taannoinen tietovisakokemus ei mennyt lainkaan putkeen – nyt näyttelijä pyrkii puhdistamaan maineensa
-
21:55
Demokraatti: Vihreät ja RKP siirtämässä puoluekokouksensa kuntavaalien tieltä
-
21:45
Mikko Töyssy jätti hyvästit sketsihahmokisalle jo toistamiseen kuluneella kaudella: "Moraalisesti ihan oikein"
-
21:36
Iivo Niskaselta olosuhdetoive MM-kuninkuusmatkalle: "Se olisi minulle suosiollinen"
-
21:34
TPS tylytti urakalla, SaiPa-vahdilla painajaismainen peli – "En sano, mistä meidän esitys oli"
-
21:33
Folke Rundqvist esitteli huvittavan tunnistettavan ruotsalaisannoksen Sikke Sumarille: "Varoituksen sana, siinä on aika paljon potkuria"
-
21:20
Kärppä-ikoni Mika Pyörälälle jatkosopimus, seuraennätys ja haamumaali
-
21:17
Mette Mannonen: Lunta tulee huomennakin monin paikoin – "Ensi viikko selvästi tavanomaista kylmempi"
-
21:13
Kristian Pulli latasi kaiken viimeiseen hyppyyn ja toi EM-pronssia – "Ajattelin, että ei Suomen mitaliton putki voi näin jatkua"
-
21:05
Suomalaishiihtäjällä piinaava ongelma, keskeytys MM-kisoissa lähellä – "Puski kaiken ylös"
-
Lataa lisää