Eri puolilla Kaakkois-Aasiaa hiljennytään tänään muistamaan tuhoisan tsunamin uhreja. Tänään tulee kuluneeksi tasan viisi vuotta siitä, kun tapaninpäivän tsunami tappoi yli 220 000 ihmistä. Suomalaisia luonnonkatastrofissa kuoli 179.
Indonesian Acehissa uhrien muistoa kunnioitetaan hiljentymällä ja rukoilemalla. Rukouksia luetaan paitsi moskeijoissa myös joukkohautojen vierellä. Maakunnassa tsunamiin kuoli lähes 170 000 ihmistä.
Muistopäivää vietetään myös Intiassa, Sri Lankassa ja Thaimaassa, joissa tsunamin uhreja oli yhteensä yli 50 000. Thaimaassa uhreja kunnioitetaan antamalla buddhalaisille munkeille ruokaa ja almuja.
Ovatko varoitusjärjestelmät riittäviä?
Viisivuotispäivä on herättänyt keskustelua siitä, onko Kaakkois-Aasiassa vieläkään varauduttu riittävän hyvin uuteen hyökyaaltoon. Seismologit uskovat, että alueella kärsitään lähitulevaisuudessa lähes varmasti yhtä rajusta maanjäristyksestä kuin vuoden 2004 tsunamin synnyttänyt järistys oli.
Alueen maat ovat hankkineet viime vuosina erilaisia tsunamivaroitusjärjestelmiä, mutta läheskään kaikki ranta-alueiden asukkaat eivät edelleenkään tiedä, miten tsunamivaaran tunnistaa ja miten hyökyaaltoa kannattaa paeta.
(MTV3 - STT - AFP)
