Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Pitkäikäisyyden asiantuntija paljastaa aamupalavalintansa – eikä se ole kaurapuuro

1:15Asiantuntija vinkkaa edullisen korvikkeen kurkulle ja tomaatille: "Ei kannata unohtaa"KATSO MYÖS VIDEO: Asiantuntija vinkkaa edullisen korvikkeen kurkulle ja tomaatille: "Ei kannata unohtaa"
Julkaistu 09.01.2024 07:28
Toimittajan kuva
Kati Hyttinen

kati.hyttinen@mtv.fi

Pitkän iän salaisuutta tutkinut kirjailija ja tutkimusmatkailija Dan Buettner kertoo syövänsä joka päivä saman aamupalakeiton, jonka moni suomalainen mieltää varmasti ennemmin lounaaksi.

Miltä tuntuisi nauttia aamupalaksi kulhollinen kuumaa minestronekeittoa?

– Mitä enemmän tutkin sitä, mikä todella edistää pitkäikäisyyttä, sitä paremmin ymmärrän, että se alkaa suolaisella aamiaisella, muun muassa ruokakirjoja tehnyt yhdysvaltalainen menestyskirjailija ja yksi Blue Zones Kitchenin perustajista Dan Buettner kertoo Eatingwell.com-sivustolla.

Blue Zones Kitchen on valmisruokamerkki, jota ovat inspiroineet niin sanotut siniset vyöhykkeet. Ne ovat eri puolilla maailmaa sijaitsevia alueita, joilla on havaittu olevan epätavallisen paljon satavuotiaita tai sitä vanhempia ihmisiä.

Buettner on aloittanut itse päivänsä keitolla jo vuosien ajan. Hän tosin syö aamiaisensa melko myöhään, lähempänä puoltapäivää.

Lue myös: Kouluterveyskysely paljasti tyhjät lautaset: Arjen aamupalat ja koululounaat jäävät yhä useammalta väliin

"Ihmisillä on vääriä luuloja terveellisyydestä"

Buettner päätti ryhtyä syömään minestronea aamiaisella huomattuaan Sardiniassa asuvan maailman vanhimman suvun jäsenten nauttivan kyseistä keittoa päivittäin.

Buettnerin havaintojen mukaan ihmiset voivat elää jopa kymmenen vuotta pidempään syömällä paljon vihanneksia ja hedelmiä, pysymällä aktiivisina ja kokkaamalla enemmän kotona.

Buettnerin mukaan ihmiset kuvittelevat lisäävänsä elinvuosiaan yleensä ottaen aivan väärillä keinoilla, ainakin mitä aamupalaan tulee.

– Monet helpoimmista ja parhaista asioista ovat kirjaimellisesti aivan nenämme alla – varsinkin jos se asia suoraan nenämme alla on höyryävä kulho minestronea.

Minestronekeitto on italialainen keitto, joka valmistetaan erilaisista kasviksista sekä pastasta tai riisistä. Minestronesta on Italian eri seuduilla omat muunnelmansa

Lue myös: Syötkö kurkkua, tomaattia ja salaattia? Ravitsemusterapeutti Hanna Partanen varoittaa terveysmokasta

Minestrone on kuitupommi

MinestroneMinestronekeittoon voi hyödyntää monenlaisia kasviksia.Shutterstock

Mikä juuri kotitekoisessa minestronekeitossa sitten on niin erityistä?

Ensinnäkin se sisältää puolet päivän kuitutarpeesta ja kuidun lähteet ovat monipuolisia.

– Mikrobistossamme on noin 100 miljardia erilaista bakteerilajia. Kun näille bakteereille syötetään kuitua, ne tuottavat lyhytketjuisia rasvahappoja. Verenkierrossa ne vähentävät tulehdusta, hienosäätävät immuunijärjestelmäämme ja luovat rakennusaineita kehon hormoneille, jotka saavat meidät voimaan hyvin, Buettner listaa.

Lue myös: Kaurapuurosta terveyspommi yksinkertaisella tavalla

Monipuolinen kasviskattaus samasta kulhosta

Houstonilaisen sairaalan ravitsemusterapeutin Sarah Wagnerin mukaan keitto on loistava tapa saada kasviksia monipuolisesti yhdessä kulhossa.

Hän kiittelee erityisesti sopan sisältämiä kolmenlaisia papuja, jotka ovat hyviä kasviproteiinin lähteitä.

– Ne auttavat varmistamaan sen, että keho saa kaikki tarvitsemansa aminohapot.

– Perunat ovat puolestaan hyvä hiilihydraattien lähde ja sisältävät runsaasti kivennäisaineita, kuten kaliumia ja magnesiumia. Niissä on myös B6- ja C-vitamiineja sekä folaattia ja tiamiinia. Ohra on täysjyvävilja, joka voi auttaa parantamaan verensokerin hallintaa ja kolesterolitasoja sekä vähentämään tulehdusta, Wagner toteaa Eatingwell.comin artikkelissa.

Hän sanoo myös, että ravintolakeittoihin tai säilykekeittoihin verrattuna kotitekoisissa versioissa on paljon vähemmän natriumia, eli suolaa – myös lihalientä käytettäessä.

Lue myös: Ravitsemusterapeutit välttelevät "terveellisiä" ja "kevyempiä" herkkuja – näitä he taas suosivat

Budjettiystävällinen vaihtoehto

Kaiken lisäksi minestronekeitto on halpaa kokkailtavaa.

– Se on erittäin edullinen ateria, jolla on runsaasti terveyshyötyjä, Wagner sanoo.

Wagnerin mukaan minestrone on pitkään säilyvä keitto, joka syntyy kuivista pavuista ja jyvistä, säilyketomaateista ja edullisista vihanneksista.

– Lisäksi se on loistava tapa käyttää kaikki jääkaappiin tai ruokakomeroon jääneet ainekset, jotka ovat vanhenemassa.

Lue myös: Miksi paino ei putoa urheilusta huolimatta? 12 mahdollista syytä

Asiantuntijan vinkillä vielä parempaa

Buettner antaa vielä vinkin, miten minestronesta saa entistäkin maukkaampaa ja terveellisempää.

– Jos minulla on lehtikaalia tai lehtimangoldia, pilkon ne ja lisään keittoon. Useimmat ihmiset heittävät varret pois, mutta minä pilkon nekin ja pannen joukkoon.

Hän sanoo tekevänsä samoin myös fenkolin latvojen kanssa.

– Niissä on muuten suurin osa antioksidanteista.

Buettner tykkää ripotella keiton päälle lisäksi hieman avokadoa, parmesaanijuustoa tai ekstra-neitsytoliiviöljyä. Se lisää keiton terveellisyyttä ja täyttää mahan pidemmäksi aikaa.

– Rasva ja kuitu ovat kaksi ravintoaineita, jotka hillitsevät nälkää. Keittoon voi lisätä myös eläinperäisiä proteiinilähteitä.

Keitä viikon annos kerralla

Jos vihannessoppa ei aamupalalla maistu, sitä voi syödä myös lounaalla tai päivällisellä. Keiton terveellisyys ei siis liity siihen, milloin sen syö.

Buettner pakastaa yksittäiset annokset lasiastioissa, jotta ne voi sulattaa ja lämmittää myöhemmin uudelleen mikrossa.

Katso resepti: Vappu Pimiän minestronekeitto

Lue myös: Tämä arkiruoka on ykkösvalinta pienellä budjetilla: "Nopea, helppo ja hyvin edullinen"
 

Lisää aiheesta:

Lääkäri listaa: Kolme elintarviketta, jotka kannattaa vaihtaa toiseenLääkäri nimeää kolme elintarviketta, jotka kannattaa vaihtaa toiseenHyötyä sekä suolistolle että aivoille: Näitä ruokia ostaa ravitsemusasiantuntijaMitä lääkärit syövät itse aamupalaksi? Tämän tulisi olla "jokaista ateriaa edeltävä alkupala"Vappu Pimiän mahtava jauhelihakeitto: "Yksi arjen parhaista pelastajista"Ravitsemusterapeutti ylistää elintarviketta, joka hänen keittiöstään löytyy aina: "Paljon kuitua ja proteiinia"
RuokaTerveys ja hyvinvointiUutisohjelmien aiheetMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Ruoka
  • Eilen17:24
    Ravintolat

    Pitäisikö tippiä jättää 1 vai 50 euroa? Palkitulta tarjoilijalta selvä mielipide

  • Eilen09:34
    Ravintolat

    Marcus, 27, söi neljä pannupihviä lounasbuffetissa – valtava kohu

  • Eilen08:19
    Sikke Sumari

    Sikke Sumari vinkkaa uskomattoman herkun edellispäivän leivästä

  • ma17:22
    Ruoanlaitto

    Palkitulta kokilta yllättävä vinkki: "Myrkyksi" tuomittu raaka-aine onkin erinomainen mauste

  • ma13:39
    Takaisinvedot

    Tukehtumisvaara! Lasten suosikkinaksuja vedetään myynnistä