Mustat limusiinit lipuivat poliisibarrikadien läpi tavallisten kansalaisten koettaessa pilkistellä tummennettujen lasien läpi, kuka autossa istuu.
Kuljettajan oli näytettävä poliisille virallista kutsua, ennen kuin auto laskettiin barkkikadista läpi. Hyvissä ajoin ennen hautajaisten alkua paikalle saapuivat Yhdysvalloissa suosittu juontaja Starr Jones, sekä laulajat Roberta Flack ja Jennifer Hudson.

Yleisö tungeksi jo heti aamusta Whigham Funeral Home –hautakappelin edustalla, jossa Houstonin ruumista säilytettiin. Kappelin etuvi oli hukkua ilmapalloista, kukista ja korteista. Brandi Brownin t-paidassa luki ”The greatest cousin of all will be missed”.
Ja vaikka Brandi esittäytyy Whitneyn serkuksi, se ei kirjaimellisesti pidä paikkaansa, vaan täällä päin hyvät ystävät kutsuvat toisiaan serkuiksi.
– Kävimme Whitneyn kanssa yhdessä New Hope –babtistikirkossa. Hänen äitinsä oli kuoronjohtajani. Lauloimme yhdessä kirkon kuorossa. Siinä videossa, jossa Whitney nähdään teini-ikäisenä laulamassa minä olen taka-alalla.Keskustelimme tyypillisistä nuorten asioista. Olin 11 ja Whitney 13, Brandi kertoo.
Grace James ja Angela Binns olivat lentäneet paikalle kotimaastaan Bermudalta varta vasten Whitneyn takia.




