Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yango: Emme ole kuulleet Helsingin taksiturmasta – poliisi kertoo ottavansa yhteyttä

0:39Taksi putosi alas Helsingin Vallilassa – Katso videota paikaltaTältä onnettomuuspaikalla näytti.
Julkaistu 27.12.2023 13:06
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Taksipalvelu Yango kertoo MTV Uutisille, että se ei ole tietoinen Helsingin Lemuntiellä tapahtuneesta onnettomuudesta, jossa taksi putosi 6–8 metrin matkan katolleen niin, että kuljettaja ja kaksi matkustajaa loukkaantuivat.

– Tähän mennessä emme ole saaneet yhtään valitusta matkustajilta, pyyntöjä miltään viranomaisilta (mukaan lukien poliisi) tai tietoa paikalliselta kumppaniltamme tähän tapaukseen liittyen, minkä johdosta meillä ei ole siitä mitään tietoa, Yangosta kerrotaan sähköpostitse.

Helsingin poliisilaitokselta kerrotaan, että poliisi aikoo olla tutkinnan aikana yhteydessä myös Yango-taksipalvelun edustajiin.

Yangon tiedottaja Dor Blech painottaa vastauksessaan, että Yangolla ei ole omia autoja tai kuljettajia, vaan yritys vain välittää kyytejä asiakkaille. Blech kertoo, että sen kyydinvälityspalveluun on pääsy vain kuljettajilla, joilla on asianmukaiset luvat, jotka Suomen lainsäädäntö taksikuskeilta vaatii.

Lue myös: Helsingin taksiturman matkustajat päässeet sairaalasta – kuljettajaa epäillään rikoksista

Yango: Tarrasta huolimatta ei välttämättä meidän kyytimme

Turmapaikalta otetuista kuvista näkyy, että pudonneessa autossa oli Yangon logo. Blech huomauttaa, että tarra autossa ei tarkoita, että onnettomuus olisi tapahtunut Yango-sovelluksella tilatun kyydin yhteydessä.

– Vaikka kannustamme kuljettajiamme laittamaan autoihinsa Yango-teippaukset, emme kiellä heitä toteuttamasta kyytejä myös ilman sovellustamme, Blech sanoo.

Poliisi tutkii joulupäivänä tapahtunutta onnettomuutta liikenneturvallisuuden rikkomisena ja kahtena vammantuottamuksena.

Lue myös: Taksin kohtalokas syöksy tyhjyyteen yhä mysteeri – poliisi ei ole päässyt kuulemaan turma-auton kuljettajaa

Lisää aiheesta:

Valvontaisku Helsinki-Vantaan lentokentän "villeihin" takseihin – näin käviHelsingin taksiturman matkustajat päässeet sairaalasta – kuljettajaa epäillään rikoksistaEnsin taksikuski otti Jimistä kuvan auton ratissa, sitten kotipihaan ilmestyi erikoinen lappu – taksiyhtiö pahoittelee: "Tämä on käytännössä stalkkaamista"Taksi Helsingin toimitusjohtaja vahvistaa, että asiakkaiden keskusteluja takseissa tallennetaan – taustalla järkyttävä taksinkuljettajan murha Lahdessa 18 vuotta sittenLiikennöitsijä puolustaa Kuopion turmakuskia ja tyrmää täysin törttöilyväitteet: "Ne ovat aivan älytön yllätys – nämä ovat kaikki huhuja"Taksiliiton tutkimus: Uber-kuskeilla rikostuomioita – nimikkeinä jopa ryöstö ja rahanpesu
TaksitLiikenneonnettomuudetLiikenneturvallisuusHelsinkiPoliisiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Taksit
  • 1.11.11:29
    MTV Uutisextra

    Liikenneministeri Ranne: Näin hallitus puuttuu hämärään toimintaan takseissa

  • 30.10.07:10
    Väkivaltarikokset

    Taksikuskin kauhunhetket: Vain välähdys ja Mikkelin murhasta syytetty iski veitsen kaulalle

  • 29.10.20:08
    Henkirikokset

    Murhasta epäilty houkutteli nuorta naista ajelulle matkallaan verityöhön – yhdessä kuvassa karmiva yksityiskohta

  • 24.10.18:24
    MTV Uutisextra

    Antti Kaikkonen MTV:lle hallituksen veropoukkoilusta: Aika sekavaa touhua

  • 17.10.19:25
    Politiikka

    Taksiala perussuomalaisten vaalimasta mittaripakosta – "Ei korjaisi ongelmia"