Kolminkertainen 800 metrin juoksun maailmanmestari ja ME-juoksija Wilson Kipketer kilpailee Helsingin Olympiastadionin GP-kisoissa 15. kesäkuuta.
Keniassa syntynyt tanskalaisjuoksija tavoittelee tällä kaudella uransa ensimmäistä olympiavoittoa. Atlantassa 1996 hän ei vielä saanut kilpailulupaa tanskalaisena.
- Kesäkuussa pitää olla valmis tekemään kunnon tulos. Katsotaan sitten tarkemmin kevään kovan harjoitusjakson jälkeen, mikä on tarkka tavoiteaika Helsingissä, Kipketer sanoo.
Kipketer on jo tänä vuonna osoittanut, että hän on Sydneyn olympialaisten 800 metrillä suursuosikki. Hän rikkoi hallikaudella 1 000 metrin ME:n kahteen kertaa. Tuoreempi niistä toi tulokseksi 2.14,96 Birminghamin hallissa.
Kipketerin lisäksi Helsingissä nähdään kesäkuussa mm. 100 metrin ME-mies Maurice Greene, naisten 200 metrin maailmanmestari Inger Miller sekä keihäänheittäjät Aki Parviainen ja Gostas Gatsioudis.
(STT)
