Jalkapalloliigassa kymmenentenä oleva Vaasan Palloseura ja sarjajumbo KooTeePee Kotkasta pelasivat 1-1 (1-0 ) tasapelin sunnuntai-iltana Vaasassa. Koko ottelun ajan jatkunut sade aiheutti sen, että mitään jalkapallohienouksia ei Hietalahdessa nähty.
Kotijoukkue aloitti pirteästi. Kun ottelua oli pelattu 21 minuuttia, niin Palloseura sai vapaapotkun 30 metristä maalin vasemmalta puolelta. Jyri Hietaharju pisti vaparin suoraan Antonio Inutilen päähän, josta pallo löysi tiensä KooTeePeen maalivahdin Janne Henrikssonin selän taakse.
Toisella puoliajalla kotkalaiset löysivät peli-ilon ja ansaittu tasoitus tuli, kun peliaikaa oli jäljellä vain parisen minuuttia. Immo Eronen laukoi ja pallo muutti suuntaa vaasalaispelaajasta niin paljon, että maalivahti Henri Sillanpää ei saanut sitä torjutuksi. KooTeePeen valmentaja Tommi Kautonen, joka on aikaisemmin pelannut Palloseurassakin, sanoi, että "tämä oli ensimmäinen kerta, kun nousimme tappioasemasta tasoihin".
- Ensimmäinen puoliaika oli meiltä heikko, mutta toisella puoliajalla aloimme pelata rohkeammin ja se tuotti tulosta. Ansaitsimme tasapelin, vaikka tasoitusmaali olikin ns. onnenkantamoinen, lopetti Kautonen.
Palloseuran valmentaja Tomi Kärkkäinen puolestaan totesi, että tasapeli tuntui tappiolta.
- Olen päättyneen viikon aikana nähnyt Vaasassa huonoja jalkapallo-otteluita ja tämä kuului samaan sarjaan. Nyt onkin mietittävä tarkoin, mitä pitää jatkossa tehdä, totesi Kärkkäinen.