Suomalainen Adusso Oy on kehittänyt automaattisen parkkikiekon, joka on kehittäjänsä mukaan täysin laillinen.
Kyseessä on täysin toimiva prototyyppi, joka on kehitetty jo pari vuotta sitten. Nyt keksinnöstä on julkaistu lyhyt esittelyvideo.
– Halusimme kokeilla voisiko automaattisen kiekon tehdä vähän helpottamaan elämää niin, että suomalaista lainsäädäntöä noudatetaan, Adusso Oy:n toimitusjohtaja Janne Pitkänen kertoo.
Pitkäsen mukaan esimerkiksi Tanskassa saa käyttää digitaalisella näytöllä varustettuja pysäköintikiekkoja. Suomessa niiden käyttäminen ei ole sallittua.
”Mielestämme laillinen”
Kiekossa on kiihtyvyysanturi, joka tunnistaa, milloin auto on liikkeessä. Pysähtyessä kiekko asettuu automaattisesti seuraavaan tasa- tai puolituntiin.
Pitkäsen mukaan heidän kehittämänsä parkkikiekko vastaa liikenneministeriön päätöstä pysäköintikiekon mitoista ja toiminnasta.
Tieliikennelaissa todetaan parkkikiekon saapumisajan merkitsemistä seuraavaa:
”Saapumisajaksi on merkittävä pysäköinnin alkamista seuraava tasa- tai puolitunti, siitä riippuen kumpi ajankohta on aikaisempi. Merkittyä saapumisaikaa ei saa pysäköintikiekon käyttövelvollisuuden voimassaoloaikana muuttaa.”
– Mielestämme automaattinen kiekkomme täyttää liikenneministeriön päätöksen ja lain tarkoituksen, Pitkänen toteaa.

