Viron puolustusministerin mukaan kriittiseen infrastruktuuriin kohdistuviin hyökkäyksiin tulee reagoida selkeästi.
Viron merivoimat alkaa tänään suojella Estlink 1 -sähkönsiirtoyhteyttä partioaluksilla Viron ja Suomen välisten energiayhteyksien turvaamiseksi, kertovat virolaismediat.
Postimeesin mukaan asiasta ovat sopineet Viron puolustusministeri Hanno Pevkur ja maan puolustusvoimien komentaja Andrus Merilo.
Estlink 1 toimii tällä hetkellä normaalisti. Toinen Suomen ja Viron välinen sähkönsiirtoyhteys Estlink 2 katkesi joulupäivänä puolenpäivän jälkeen.
Lue myös: Suomen puuttuminen kaapelituhoihin on "historiallista" – asiantuntijalta varoitus tulevasta
Puolustusministeri Pevkurin mukaan Viron on lähetettävä selkeä viesti siitä, miten maa reagoi kriittiseen infrastruktuuriin kohdistuviin hyökkäyksiin.
– Tutkinnan on tietenkin selvitettävä kaikki Estlink 2 -kaapelin ja tietoliikennekaapeleiden rikkoutumisen yksityiskohdat, mutta meidän tehtävämme on lähettää välittömästi selkeä viesti siitä, että olemme valmiita suojelemaan Viron ja Suomen välisiä yhteyksiä myös sotilaallisin keinoin, Pevkur kertoo lehdistötiedotteessa.
Ministerin mukaan Viron ja Suomen välisen sähkönsiirtoyhteyden säilyminen ja kriittisen infrastruktuurin suojaaminen tulee varmistaa Estlink 2 -kaapelin rikkouduttua.