Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Viaplay: Valtteri Bottas yllättyi äkkikäänteestä – sai merkillisen tiedon ulosajostaan

Valtteri Bottas otti ulosajoaan omaan piikkiinsä, vaikka tuuli yllättikin.
Valtteri Bottas otti ulosajoaan omaan piikkiinsä, vaikka tuuli yllättikin.IMAGO/HochZwei/ All Over Press
Julkaistu 24.10.2022 06:00
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

TuoHamalainen

Alfa Romeon Valtteri Bottas pohti tuulen äkillisen voimistumisen vaikuttaneen ulosajoonsa Yhdysvaltain F1-osakilpailussa sunnuntaina.

LUE MYÖS: Verstappenin raju isku tuotti tulosta – Red Bullin möhläys toi jännitystä, uusi maailmanmestaruus varmistui: näin USA:n F1-kisa eteni

Bottas kävi Austinissa taistelua pistesijojen tuntumassa, kun hän menetti yhtäkkiä autonsa hallinnan kierroksella 18. Suomalainen pyörähti hiekalle, ja hänen kilpailunsa päättyi siihen. 

Austinissa oli tuulista, ja kisan voittanut Red Bullin Max Verstappenkin puhui sen ajamista hankaloittaneesta vaikutuksesta eri otteisiin tiimiradioon. Bottas pui asiaa niin ikään ruotiessaan ulosajoaan Viaplayn haastattelussa.

– Ihan oma moka, että perä lähti alta. Inssit sanoivat, että sillä kierroksella oli 25 kilsaa tunnissa enemmän tuulta takaapäin. Se vähän yllätti, Bottas sanoi.

– Koetin päästä lähemmäs (Pierre) Gaslya. Tulin mutkaan aika samalla lailla kuin edellisillä kierroksilla, mutta tuulenpuuska ei ainakaan auttanut siihen, että lähti lapasesta.

Tuulen muutokset mutkistivat ylipäätään ajamista.

– Siihen mennessä oli ihan ok, mutta joka kierros on erilainen, niin on vaikea ennustaa. Kun ajaa limitillä, noin voi käydä valitettavasti, Bottas viittasi ulosajoonsa.

"Kyllä me vielä pisteitä saadaan"

Seitsemäntenä kisaan startannut Bottas menetti sijoja jälleen heti lähdössä. Osumaakin tuli ensimutkissa, kun Red Bullin Sergio Pérez teki suomalaisesta röyhkeän ohituksen.

– Ihan ok oli eka kierros muuten, mutta jouduin välttämään Péreziä ysimutkassa. Siinä tuli vähän takkiin ja hävisi momentum.

Kautta on vielä kolme kisaa jäljellä. Bottas on ajanut nyt kymmenen GP:tä putkeen pisteittä.

– Minun mielestäni kisavauhti oli hyvää. Se oli positiivista. Kyllä me vielä pisteitä saadaan, Bottas tuumi.

Lisää aiheesta:

Valtteri Bottakselta ankea päivitys ViaplaylläValtteri Bottaksen kisa pilalle varikolla – kummasteli Viaplaylle: "Pitää tutkia, ettei tapahdu uudelleen"Max Verstappen sai kunniakujan, mutta Valtteri Bottas ja Mercedes tyrivät startissa toisellakin tavalla – "Se oli tiedossa"Kimi Räikkönen selvensi MM-pisteen vienyttä ajovirhettään – Fernando Alonson aggressiivisuus jätti jälkensäValtteri Bottas paljasti vaikeuksiensa taustan – yritti todella räväkkää temppua SotshissaMikä Valtteri Bottaksen startissa meni pieleen? Mercedes teki ensimmäiset analyysit: "Ei tullut täydellistä lähtöä, kun olisi tarvittu"
F1Valtteri BottasAlfa RomeoUSA:n GPUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • Eilen10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"