Suomi on vedyn hyödyntämisessä takamatkalla, mutta Savonia-ammattikorkeakoulussa kehitetään ratkaisua, joka voisi hyödyttää sekä tulevaisuuden autoilijoita että maanviljelijöitä. Esimerkiksi vetyautoissa voisi käyttää biopohjaisista raaka-aineista valmistettua polttoainetta.
Moni bensaa ja dieseliä autoonsa tankkaava suomalainen irvistää pumpulla nyt pahemmin kuin koskaan polttoaineiden hintojen jatkaessa kovaa nousuaan. Alle kahden euron bensa- tai diesellitroista ei kannata nyt edes haaveilla.
Sähköautot ovat lyömässä läpi ennennäkemättömällä tavalla, mutta akkujen tuotantoon liittyvät huolet pitävät vedyn nimeen vannovien toiveet edelleen pinnalla.
Savonia-ammattikorkeakoulun tutkimus-, kehitys- ja innovaatioasiantuntija Maarit Janhunen sekä tutkimus- ja kehityspäällikkö Harri Auvinen vierailivat perjantaina Maikkarin Uutisaamu-ohjelmassa kertomassa, miten tulevaisuuden polttoaineeksi kutsuttua vetyä voidaan valmistaa jääkaapistakin löytyviä biopohjaisia raaka-aineita hyödyntämällä ja miten tämä voisi hyödyttää myös maanviljelijöitä.
Lue myös: Japanilaistutkimus: Ympäristölle olisi parempi, jos ajaisimme bensa-automme loppuun, emmekä vielä intoilisi uusista sähköautoista
Savonia-ammattikorkeakoulun Biosfääri-hankkeen yhtenä tavoitteena on selvittää Pohjois-Savossa alihyödynnettyjä elintarviketeollisuuden sivuvirtoja biojalostusteknologialla.

