Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Venäjä koettelee lännen yhtenäisyyttä – ex-suurlähettiläs ei usko viimeisimpien temppujen olevan ensitahdit sodalle

5:46Onko sodan uhka Ukrainassa noussut joulun aikana? Entinen Suomen Venäjän-suurlähettiläs arvioiKatso video: Suomen entinen Venäjän-suurlähettiläs arvioi, onko sodan uhka Ukrainassa noussut joulun aikana.
Julkaistu 25.12.2021 20:57
Toimittajan kuva
Laura Pylvänäinen

laura.pylvanainen@mtv.fi

@laurapylv

Suomen entinen Moskovan-suurlähettiläs Hannu Himanen sanoo Venäjän koettelevan nyt lännen yhtenäisyyttä useilla eri rintamilla. Konsulaattiin heitettyä polttopulloa ja joukkojen vetäytymistä käytetään propagandatarkoituksiin.

Suomen entinen Moskovan-suurlähettiläs Hannu Himanen arvioi poistuvien joukkojen määrää merkityksettömäksi nykytilanteessa, jossa Ukrainan rajan tuntumaan jää joidenkin arvioiden mukaan lähes satatuhatta venäläissotilasta.

Venäjän uutistoimiston Interfaxin mukaan yli 10 000 venäläissotilasta palaa tukikohtiinsa kuukauden kestäneiden harjoitusten jälkeen lähellä Ukrainaa. Asiasta kertovan Venäjän uutistoimisto Interfaxin mukaan harjoitukset järjestettiin usealla eri alueella, mukaan lukien miehitetyllä Krimillä. Himanen muistuttaa, että tieto pohjautuu vain Venäjän omaan tiedottamiseen, joten ilmoitus vaikuttaa pikemminkin informaatiovaikuttamiselta.

– Kaikissa oloissa Venäjän itsensä kannalta on aina myönteisempää saavuttaa tavoiteltavia asioita ilman asevoiman käyttöä ja siitähän tässä on kyse. Venäjä käyttää kovia sanoja, keskittää joukkojaan tarkoituksenaan vaikuttaa hajanaiseen ja heikkoon länteen, Himanen sanoo.

Venäjä on viime aikoina keskittänyt sotilasjoukkojaan miehittämälleen Krimin niemimaalle sekä lähelle Ukrainan rajoja, minkä on pelätty enteilevän Venäjän hyökkäystä Ukrainaan.

Lue myös: Yli 10 000 venäläissotilasta palaa takaisin tukikohtiinsa Ukrainan liepeiltä, sanoo venäläinen uutistoimisto

Polttopulloisku sopii Venäjän retoriikkaan

Osaksi omaa informaatiovaikuttamistaan Venäjä on ottanut myös konsulaattiinsa kohdistuneen polttopulloiskun Ukrainan Lvivissä perjantaina. Venäjä nimitti tapahtunutta terroriteoksi ja vaati Ukrainalta anteeksipyyntöä. Himanen luonnehtii anteeksipyyntövaadetta paljon pyydetyksi siihen nähden, että asialla on mediatietojen perusteella ollut luultavasti yksittäinen kansalainen.

– En pidä kovin uskottavana sitä, että tällainen tapaus olisi se tekijä, joka laukaisisi esimerkiksi sotilaallista toimintaa. Mutta Venäjä käyttää tällaista tapahtumaa eri yhteyksissä. En nyt haluaisi sitä paisutella, Himanen arvioi iskun merkitystä tulehtuneelle tilanteelle.

– Venäjän retoriikkaan sopii tietysti, että mahdollisuuksien mukaan paisutellaan ja suurennellaan tällaista tapausta, Himanen toteaa.

Lue myös: Venäjän mukaan sen konsulaattiin Ukrainassa on hyökätty Molotovin cocktaililla

Himanen: Tuskin kärjistyy sotilaalliseksi toiminnaksi

Vaikka Venäjän toiminta eri ilmansuunnissa näyttäytyy tällä hetkellä aggressiivisena ja talvisodan uhka leijuu Ukrainan rajojen yllä, Himanen ei usko sen kärjistyvän sotilaalliseksi toiminnaksi.

– Vaikka itsekin pidän sitä mahdollisena, on paljon todennäköisempaa, että Venäjä ei turvaudu varsinaiseen sotilaalliseen toimintaan. Sen sijaan se testaa lännen yhtenäisyyttä ja päättäväisyyttä ja katsoo, millaisia myönnytyksiä se voi saada aggressiivisen toimintansa avulla, Himanen ennustaa.

Sotilaiden vetäytyminen voi liittyä Venäjän presidentin Vladimir Putinin ilmoitukseen Venäjän ja Yhdysvaltojen neuvotteluista Genevessä tammikuussa. Himanen pitää diplomatian ylläpitämistä tärkeänä, mutta Yhdysvaltojen näkökulmasta kyse ei ole neuvotteluista, vaan keskusteluyhteyden säilyttämisestä. Venäjän vaatimuslista turvallisuustakeista ei ole lännelle realistinen pohja neuvotteluille.

– Mutta on erinomaisen tärkeää, että länsi ei omalla toiminnallaan anna Venäjälle tarpeettomia tekosyitä ryhtyä käyttämään voimatoimia. Sen takia Venäjän ehdotuksia tuskin kategorisesti torjutaan, vaan ollaan valmiita keskusteluyhteyden ylläpitoon, Himanen arvioi.

Omalla toiminnalla Himanen tarkoittaa Venäjän vaatimuksiin tarpeettoman jyrkästi reagoimista, esimerkiksi keskusteluista kieltäytymällä.

Lue lisää: Ruotsin armeija nostanut valmiuttaan Venäjän ja Ukrainan tilanteen vuoksi: "Emme istu ja odota"

Satelliittikuvat paljastavat: Venäjä keskittää yhä raskasta kalustoa Ukrainan rajalle

Venäjä testasi useita Zirkon-yliääniohjuksia kerralla – Putin ylisti suurtapahtumaksi

Lisää aiheesta:

Venäjä jatkaa iskuja siviilikohteisiin, mutta ei todennäköisesti pyri valtaamaan niitä: "Venäjä kärsii hätää jo olemassa olevilla rintamilla"Mihin Venäjä pyrkii kiusanteollaan ja hämmentävillä liikkeillään? Tässä sotatieteiden tohtorin arvioRisto E.J. Penttilän mukaan nyt ollaan suuressa käännekohdassa: Putinin valtakausi voi olla ohi tai taktinen ydinase lentää – "Venäjää kohdeltaisiin kuin Natsi-Saksaa"Venäjän propagandapyssy osoittaa Ukrainaan – Kremlin informaatiosodalla on selvä tavoite, toteaa sotilasprofessori MTV UutisillePutin pelaa poliittista uhkapeliä Ukrainan rajalla – Kuinka todennäköinen Venäjän uusi hyökkäys olisi?"Tämä on Ukrainan hätähuuto ja erittäin kiusallista Natolle": Suomalaisasiantuntija ei usko Naton kiirehtivän Ukrainan avuksi
VenäjäUkrainaUkrainan sotaNatoYhdysvallatMaailmanpolitiikkaVladimir Putin
MTV Uutiset Live
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Venäjä
  • 14:48
    Vladimir Putin

    Putinin kuvan päälle virtsattiin – Pussy Riotin jäsenille yli 10 vuoden vankeusrangaistukset

  • 10:51
    Romania

    Venäjä kiisti loukanneensa Romanian ilmatilaa droonilla – syytti Ukrainaa "provokaatiosta"

  • 06:17
    Ukrainan sota

    Seksityöläiset kertovat, miten sota näkyy raadollisella tavalla Pietarissa: "Tappamalla hankitut rahat tuhlataan meihin"

  • 06:00
    Ilmatilaloukkaus

    Voivatko venäläisdroonit "eksyä" Suomeenkin? Pekka Toveri: "Jos Venäjää ei rankaista, minkä takia se ei tekisi sitä?"

  • Eilen22:01
    Romania

    Romania kutsui Venäjän suurlähettilään puhutteluun ilmatilan loukkauksen takia