Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Valvontaisku Helsinki-Vantaan lentokentän "villeihin" takseihin – näin kävi

Kuvituskuva.
Kuvituskuva.Jaakko Stenroos/All Over Press
Julkaistu 15.05.2024 12:09(Päivitetty 15.05.2024 17:57)
Toimittajan kuva

Eerikki Pitkänen

eerikki.pitkanen@mtv.fi

Poliisi on määrännyt lukuisia seuraamuksia Helsinki-Vantaan lentoasemalla päivystäneisiin "villeihin" takseihin tehdyssä viranomaisten yhteisessä valvontaiskussa. Finavian mukaan valvonta kohdistui muihin kuin lentoaseman virallisiin takseihin.

Viranomaiset tarkastivat kaikkiaan 41 taksia, joista 25 oli huomautettavaa.

Poliisi muun muassa kirjoitti 10 sakkoa ja 15 liikennevirhemaksua.

Lue myös: Taksiyrityksen edustaja sanoo suorat sanat: "Villeillä takseilla törkeää ryöstöviljelyhinnoittelua" – tarkkana saa olla myös Lapissa

Sakot tulivat ajopäiväkirjan puuttumisesta, ja liikennevirhemaksut pääasiassa taksiliikenneluvan haltijan tai kuljettajan tietojen puuttumisesta sekä siitä, ettei taksiliikennelupa ollut mukana ajossa.

Kahdessa tapauksessa ajoneuvosta puuttui taksivalaisin ja kahta ajoneuvoa ei oltu rekisteröity luvanvaraiseen käyttöön.

Finavian mukaan valvontaisku ei kohdistunut lentoaseman taksiasemalta otettaviin takseihin, jotka ovat Finavian kilpailutettuja kumppaneita ja joiden lupa-asioita myös valvotaan. 

Fianvian mukaan valvontaisku oli tehty Helsinki-Vantaan lentoaseman lähtöaulan edustalla sijaitsevalla niin kutsutulla saattorampilla, johon voi ajaa kuka tahansa ja myös mikä tahansa taksitoimija. 

Lue myös: Taksikuljettaja Olympiaterminaalin taksirajoituksesta: "Miksi minuun ei luoteta?"

Viranomaisten eilen toteuttamaan yhteisoperaatioon osallistui poliisin lisäksi Liikenne- ja viestintävirasto Traficom, Verohallinto sekä Etelä-Suomen aluehallintovirasto.

– Valitettavan harva taksi – vain noin kolmasosa kaikista tarkastetuista  – selvisi tarkastuksesta täysin ilman huomautuksia, tiedotteessa todetaan.

Myönteisenä asiana viranomaiset pitävät sitä, että takseina käytettävät ajoneuvot olivat hyväkuntoisia ja liikennekelpoisia.

Finavian mukaan lentoaseman kilpailutettuun taksitoimintaan voi luottaa jatkossakin. 

Juttua täydennetty kello 17.57 tiedolla siitä, että valvonta ei kohdistunut Finavian kilpailuttamiin takseihin sekä Finavian asiaan liittyvillä kommenteilla. 

Lue myös: Katso hurja listaus: Näissäkin vakavissa onnettomuuksissa ja rikoksissa osallisena oli taksi

Punaisia päin ajaminen toi taksikuskille tuhdin laskun – peltiäkin paljon ruttuun

Lisää aiheesta:

Viranomaisilla taksiratsia Turussa – näin monesta pirssistä löytyi huomautettavaaPoliisi ratsasi takseja Helsingissä – näin moni sai sakotPimeä taksi tarjosi kyytiä siviilipoliisille – valvonnassa muistutetaan, että tuhansien taksikuskien pitää muistaa hoitaa yksi asiaTakseihin valvontaisku Vantaalla: Karmea tulosValvontaisku paljasti: helsinkiläistakseissa tolkkukaupalla puutteita70 prosentilta löytyi rikkeitä tai puutteita taksivalvonnassa Helsingissä – voimassa oleva ajolupa puuttui kolmelta kuskilta
TaksitPoliisiHelsinkiVantaaLiikennevalvontaRikos

Tuoreimmat aiheesta

Taksit
  • ma06:50
    Kirjat

    "Kyyneleet valuivat" – taksikuski koosti uransa mieleenpainuvimmat kohtaamisensa kirjaksi

  • 1.11.11:29
    MTV Uutisextra

    Liikenneministeri Ranne: Näin hallitus puuttuu hämärään toimintaan takseissa

  • 30.10.07:10
    Väkivaltarikokset

    Taksikuskin kauhunhetket: Vain välähdys ja Mikkelin murhasta syytetty iski veitsen kaulalle

  • 29.10.20:08
    Henkirikokset

    Murhasta epäilty houkutteli nuorta naista ajelulle matkallaan verityöhön – yhdessä kuvassa karmiva yksityiskohta

  • 24.10.18:24
    MTV Uutisextra

    Antti Kaikkonen MTV:lle hallituksen veropoukkoilusta: Aika sekavaa touhua