Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Uusi SE-nainen Senni Salminen herkuttelee "hullun" kisan jälkeen – "Odotan vielä paljon pidempää"

2:24Senni Salminen teki hurjan Suomen ennätyksen – odottaa vielä pidempääKuuntele Senni Salmisen SE-haastattelu MTV Urheilun kanssa tästä.Lehtikuva
Julkaistu 08.06.2021 22:21
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

TuoHamalainen
Toimittajan kuva

Juhana Nyman

juhana.nyman@mtv.fi

Senni Salminen otti kolmiloikan Suomen ennätyksen haltuunsa Turun Paavo Nurmi Gamesissa valtavalla tuloksella 14,51. Iloinen urheilija odottaa, että lisääkin on tulossa.

Salmisen aiempi ulkoratojen ennätys ennen Paavo Nurmi Gamesin kolmiloikkakisaa oli 14,04 viime vuodelta. Se rikkoutui jo kilpailun avaussuorituksella, kun Salminen loikki Turussa 14,12.

Todellinen jättiveto paukahti kolmannella kierroksella, kun Salminen siirsi Heli Koivulan 18 vuotta vanhan Suomen ennätyksen historiaan 12 sentin turvin tuloksella 14,51. Salminen rikkoi 0,4 sekuntimetrin myötätuuleen syntyneellä suorituksellaan myös Tokion olympiarajan.

Salminen oli aiemminkin puhunut ääneen neljäntoista ja puolen metrin tavoitteestaan. Oli kuitenkin kova veto painaa se heti kauden avauskisassa.

Salminen kertoi rauhoitelleensa etukäteen itseään, ettei miettisi liian kovia tavoitteita. Ennätys tuntui kiteytetysti "hienolta".

– Juoksu tuli tosi hyvin lankulle. Muissa hypyissä se tuli aika pitkällä askeleella, eikä hyppy jatkunut niin hyvin, Salminen luonnehti MTV Urheilulle.

Ennätyssuorituksessa vauhti sen sijaan säilyi loppuun asti, ja loikat kantoivat ennätysmäisen pitkälle.

Salminen tarjosi herkullista tekstiä, kun häneltä kysyi, vieläkö löytyy lisää.

– Löytyy, löytyy. Ihan hullua, että pystyy ekassa kisassa tekemään tällaisen tuloksen. Toivon, ettei eka kisa jää parhaaksi. Kyllä minä itse ainakin odotan vielä paljon pidempää.

Salminen pohti, että hän saattaa nyt päästä ulkomaille kisoihin, eikä Tokion olympiarajan rikkouduttua tarvitse niin paljon miettiä.

– Se on tosi iso juttu.

Salminen kiitteli myös valmentajaansa Matti Monosta, jonka kanssa on pyritty nostamaan tasoa joka kaudella – ja siinä on myös onnistuttu.

– Teemme tosi järjestelmällistä työtä. Matti on huippuvalmentaja. Sille tämä menee tosi isosti.

1:47Ella Junnila pettyi omaan tulokseensa: Keli oli aika haastavaElla Junnila pettyi omaan tulokseensa korkeushypyssä.

1:24Topi Raitanen luottavaisin mielin kohti Tokiota: Kesällä mennään eteenpäinTopi Raitanen luottavaisin mielin kohti Tokiota: Kesällä mennään eteenpäin.

1:25Kristian Pulli: Päivän vireeseen nähden ihan ok tekemistäKristian Pulli kommentoi pituushyppykilpailuaan.

Lisää aiheesta:

Wilma Murto ei arastele – täräyttää hurjat tavoitteet: haamurajaa "kohti sentti kerrallaan"Kristiina Mäkelä loikkasi uuden ennätyksen Lempäälässä: "Ei ollut mitään odotuksia!"Urheilijatähti lataa: "Suomen ennätys menee tänä kesänä rikki"Senni Salminen myöntää olympiaodotusten "lähteneen laukalle" superonnistumisten jälkeen – karu pettymys kummitteli mielessä pitkäänSuomen ennätystä parantanut Senni Salminen on häkeltynyt huimasta kisavireestään, jättiloikka tulossa? – "Paljonkin on vielä varastossa"SE:n rikkoneen Senni Salmisen valmentajalla hätkähdyttäviä metodeja – luulot pois heti herätyksen jälkeen: "Mentaalista kovuutta"
YleisurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu
  • 14:18
    Urheilu

    Seiväslegenda Pentti Nikula on kuollut

  • 07:44
    Doping

    Karkkiselitys käyttöön: Sprintterin dopingtapaukselle sinetti

  • Eilen18:34
    Urheilu

    WA: Ex-työntekijät kavalsivat 1,5 miljoonaa

  • ti19:01
    Topi Raitanen

    Topi Raitaselta ankea päivitys terveystilanteestaan – "Ei ole muuta vaihtoehtoa"

  • 23.10.18:34
    Doping

    Myönsi dopingin – yleisurheilun ME-nainen vuosiksi ulos