Nathaniel Woods tuomittiin vuonna 2005 kolmen poliisin murhasta.
44-vuotias Nathaniel Woods teloitettiin eilen tappavalla ruiskulla Alabamassa, Yhdysvalloissa.
Erikoiseksi tapauksen tekee se, että Alabaman oikeusministerin Steve Marshallin mukaan Woods ei ollut ampuja.
– Nathaniel Woodsin toimet aiheuttivat suoraan kolmen poliisin kuoleman ja yhden loukkaantumisen. Ainoat epäoikeudenmukaisuudet Nathaniel Woodsin tapauksessa kohdistuivat neljään poliisiin tuona kauheana päivänä, Marshall kertoi lausunnossaan CNN:n mukaan.
Marshall kuitenkin myönsi, ettei Woods ampunut poliiseja.
– Vaikka Woods ei ollut ampuja, niin hän ei myöskään ollut viaton sivustakatsoja, Marshall perustelee.
Marshallin mukaan Woods väitetysti kehuskeli poliisien ampumisella, uhkailu apulaissheriffiä ja piirsi sekä sävelsi ylpeileviä tarinoita murhista.
"Natella ei ollut edes asetta"
Myös Woodsin rikostoveri, niin ikään vankilassa kuolemantuomiota odottava Kerry Spencer, kertoo Woodsin olleen syytön murhiin.
– Kun nousin ylös, nousin ylös kiväärin kanssa. Olin huumeluolassa. Me myimme huumeita. Sitä me vain teimme. Minulla oli aina ase valmiina, jos olin siinä pirun talossa, Spencer totesi CNN:n mukaan.
Spencerin mukaan hän kuuli metelöintiä toisesta huoneesta ja katsoi ulos. Siellä hän näki poliisiauton. Spencer kuitenkin oletti poliisien olevan vielä ulkona.
Makuuhuoneesta Spencer käveli keittiöön.
– Kun katsoin sivulleni, niin näin poliisit, jotka yrittivät tähdätä minua aseillaan. Avasin tulen kiväärilläni. Yritän vain estää heitä ampumasta minua. Minulla oli kivääri käsissäni. He olisivat ampuneet minut, Spencer arvelee.
