Runsaan ruutuajan seurauksista varoitellaan usein, ja nyt tuore tutkimus tarjoaa lisäsyyn ruutuajan rajoittamiseen.
Tuore norjalaistutkimus havaitsi, että puhelimen räpläily ennen nukkumaanmenoa johtaa huonolaatuiseen ja riittämättömään uneen. Tutkimuksesta uutisoi muun muassa Healthline.
Tutkimustulosten mukaan jokainen tunti ruudulla sänkyyn menon jälkeen lisää unettomuuden riskiä 59 prosentilla ja lyhensi yöunia 24 minuutilla.
Unettomuus määriteltiin univaikeuksiksi ja päiväväsymykseksi, jota tapahtui vähintään kolmesti viikossa kolmen kuukauden ajan.
Lue myös: "Kolmen ässän" kirous pilaa suomalaisten yöunet
Sosiaalisen median haitoista unelle puhutaan usein, mutta tässä tutkimuksessa havaittiin, ettei sillä ei ollut väliä, selasiko puhelimella somea vai katsoiko komediasarjaa. Merkitystä oli nimenomaan ruudun tuijottamiseen käytetyllä ajalla, luultavasti siksi, että se viivästyttää nukkumaanmenoa.
– Jos kamppailet unen kanssa ja epäilet, että ruutuaika voi olla syynä, yritä vähentää ruudun katsomista sängyssä ihanteellisesti lopettaen sen ainakin 30–60 minuuttia ennen nukkumaanmenoa, ehdottaa tutkimusta johtanut tutkija Gunnhild Johnsen Hjetland .
