Tässä on kolmas Suomen kaunein koti: Kesämökit -finalisti. Kiven muotoinen kesämökki Kontiolahdella hurmasi tuomarit.
Suomen kauneinta kesämökkiä 2023 etsitään tutun tuomarikolmikon Hanna Sumari, Sini Rainio ja Tero Pennanen kanssa.
Tuomarit valitsevat 30 kesäpaikan joukosta 10 finalistia. Finalistien joukosta kauneimman kesämökin valitsee yleisö.
Tuomarit pääsivät tutustumaan kolmeen moderniin mökkiin Kontiolahdella, Hiittisissä ja Loviisassa. Merenrannalla, saaressa ja maaseutumiljöössä sijaitsevat mökit hurmaavat omaperäisyydellään ja tyylikkyydellään.

Kontiolahdelta löytyi Meteoriittitalo-nimeä kantava kesänviettopaikka. Idea talon erikoiseen muotoon on tullut siirtolohkareista ja kallioista.
Inspiraatio välittyykin tuomari Sinille.
– Tämähän on kuin iso kivi, joka on vierähtänyt jostain avaruudesta tänne. En ole ikinä nähnyt tämän muotoista kesämökkiä, Rainio sanoo.
Tuomarit ihastuvat maailmanluokan arkkitehtuuria olevaan, 12 metriä korkeaan mökkiin.


