Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ulkoministeri Timo Soinin kimppuun yritettiin käydä Vantaan Korsossa – vartijat taltuttivat Soldiers of Odin -tunnuksiin pukeutuneen miehen

Lehtikuva
Julkaistu 24.03.2019 13:01

MTV UUTISET – STT

Ulkoministeri Timo Soinia (sin.) yritettiin lyödä Korson maalaismarkkinoilla Vantaalla sunnuntaina päivällä.

Paikalla ollut Lehtikuvan kuvaaja kertoo, että turvamiehet painoivat maahan Soldiers of Odin -tunnuksiin pukeutunutta miestä ja pitivät tätä paikallaan. 

49738172Lehtikuva

Soini kertoi ympärillä oleville ihmisille, että kyseinen mies oli yrittänyt lyödä häntä ja että turvamiehet ottivat lyöjän haltuun. Soini jatkoi välikohtauksen jälkeen normaalisti kansalaisten tapaamista.

Lehtikuvan kuvaajan mukaan näytti siltä, että kukaan ei loukkaantunut tilanteessa.

49738227

Maalaismarkkinoilla monitoimikeskus Lumon lähistöllä oli useamman puolueen edustajia tapaamassa äänestäjiä. Eduskuntavaaleihin on enää kolme viikkoa.

Soldiers of Odin on profiloitunut muun muassa katupartiotoiminnallaan ja maahanmuuttovastaisuudellaan. Järjestö itse ilmoittaa olevansa isänmaallinen katupartioyhdistys, joka vastustaa muun muassa islamisaatiota, EU:ta ja globalisaatiota.

Lisää aiheesta:

Tällainen on mielenosoituksessa marssinut äärioikeistolainen verkostoPoliisi selvitti ulkoministeri Timo Soinin kimppuun yrittäneen miehen taustat – Soldiers of Odin -takki otettu tutkinnassa huomioon: "Ei viitteitä järjestäytyneisyydestä"Ulkoministeri Timo Soinin lyömistä yrittänyt mies ei ole järjestön mukaan Soldiers of Odinin jäsen: "Hän on vain tilannut support-paidan""Varsin epäsuomalaista käytöstä järjestöltä, joka kantaa asussaan Suomen lippua" – politiikan tutkija kommentoi Vantaan välikohtausta MTV Uutisille MTV Uutiset paikalla Vantaalla: Näin Soini kommentoi uhkaavaa ja harvinaista välikohtausta – "Olen kertonut näkemäni ja kokemani poliisille"Soldiers of Odinin jäseniä epäillään suomalaismiehen pahoinpitelystä
Timo SoiniVäkivaltaSininen tulevaisuusEduskuntavaalitKotimaa
Lehtikuva

Tuoreimmat aiheesta

Timo Soini
  • 1.7.19:04
    Ulkoministeriö

    Ulkoministeriön henkilöstöjärjestöt vaativat: Epäasiallinen käytös kitkettävä

  • 21.4.17:57
    Paavi

    Suorastaan riemukas, kuvaa Timo Soini tapaamistaan paavi Franciscuksen kanssa

  • 14.12.202414:49
    Politiikka

    Tällaista väkivaltaa poliitikot ovat Suomessa kohdanneet

  • 10.06.202413:42
    Politiikka

    Timo Soinilta täyslaidallinen perussuomalaisille: "Kokoomus on kuolemanvaarallista seuraa"

  • 10.05.202410:58
    Perussuomalaiset

    Protestiliikkeestä radikaaliin oikeistoon: Vaihdos Soinista Halla-ahoon näkyy edelleen perussuomalaisten äänestäjissä