Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ulkoministeri Haavisto HS:lle: Suomelle tullut noin 8  000 avunpyyntöä Afganistanista

10:48Lisääkö Afganistanin tilanne ja sieltä saapuvat turvapaikanhakijat terrorismin uhkaa Suomessa? Näin vastaa tutkijaAfganistanin tilanne ja sieltä saapuvat turvapaikanhakijat terrorismin uhkaa Suomessa? Näin vastaa tutkija.
Julkaistu 18.09.2021 07:08

MTV UUTISET – STT

Ulkoministeri Pekka Haaviston (vihr.) mukaan Suomelle on tullut noin 8  000 yhteydenottoa, käytännössä avunpyyntöä, Afganistanissa olevilta ihmisiltä tai heitä auttavilta. Haavisto kertoo asiasta Helsingin Sanomien haastattelussa. Hän kertoo Ruotsin ulkoministerin saaneen noin 25 000 vastaavaa yhteydenottoa.

Lehden mukaan osassa yhteydenotoista on kyse ihmisistä, jotka kokevat olevansa vaarassa. Osalla taas toimeentulo on romahtanut, koska he eivät voi enää harjoittaa ammattiaan.

Suomi sai Kabulista ulos evakuointioperaation aikana 414 ihmistä. Evakuoinnit käynnistyivät, kun äärijärjestö Taleban nousi maassa valtaan elokuussa. Haaviston mukaan ulkoministeriö tekee edelleen töitä saadakseen maahan jääneitä pois. HS:n mukaan Afganistanissa on edelleen ihmisiä, joita ei ole kyetty evakuoimaan: noin 40 konsuliapua tarvitsevaa eli Suomen passin tai oleskeluluvan haltijaa sekä noin 30 Suomen suurlähetystön palveluksessa ollutta.

Haavisto myös muun muassa sanoo HS:n haastattelussa, että Suomella "täytyy olla joku periaate" sen suhteen, että Suomen valtion eteen jollain tapaa työskentelevä ihminen tietää, tulisiko hän evakuoinnin piiriin.

Lue myös: Kriisi uhkaa Afganistania: IMF patistaa kiireellisiin toimiin

Lue myös: MTV selvitti: Kabulin evakuointilennot maksoivat Suomelle miljoonan – päälle tulevat vielä sotilaskulut

5:23Näkemykset Afganistanin tulevaisuudesta vaihtelevat naapurimaa Pakistanissa – MTV Uutiset kysyi asiantuntijoilta

Näkemykset Afganistanin tulevaisuudesta vaihtelevat naapurimaa Pakistanissa – MTV Uutiset kysyi asiantuntijoilta.

Lisää aiheesta:

Miksi Suomi päätti sittenkin evakuoida Afganistanista suurlähetystön vartijoita? "Aiemmin ei ollut samaa käsitystä konkreettisesta uhasta"Afganistanista evakuoitavien määrää kasvatetaan yli 120:lla – "On hyvin mahdollista, että kaikkia emme pysty evakuoimaan"Suomi saanut lähes puolet Afganistanista evakuoitavista turvaan – Haavisto: "Tulos ei olisi ollut mahdollinen ilman suojausjoukkoja"Vasemmistoliitto haluaa Suomen evakuoivan myös alihankintayritysten kautta Suomelle työskennelleet afganistanilaisetHarvat evakuointikoneet Afganistanista täyttyvät vauhdilla – kaupallisilla lennoilla ei ole asiaa Kabulin ilmatilaanHaavisto Ylellä: Suomalaiset pyritään saamaan pois Afganistanista tänään
AfganistanPekka HaavistoKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Afganistan
  • 1.10.17:52
    Taleban

    Talebanin katkomat verkkoyhteydet palautumassa Afganistanissa

  • 30.9.16:02
    Taleban

    Afganistanilaiset ovat olleet jo yli vuorokauden ilman verkkoyhteyksiä – vaikuttaa koko yhteiskuntaan

  • 29.9.20:20
    Taleban

    Talebanit pimensivät Afganistanin verkkoyhteydet täysin

  • 21.9.15:42
    Donald Trump

    Trumpilta uhkavaatimus Afganistanille

  • 20.9.05:01
    Hyvän mielen jutut

    Taleban vapautti yli puoli vuotta sitten vangitun brittipariskunnan – katso perheen jälleennäkeminen