Yksityiset ihmiset, järjestöt, kaupungit ja poliitikot ovat aktivoituneet tukemaan Ukrainan kansalaisia. Tampere valaisee Tammerkosken Ukrainan väreillä ja Kirkon Ulkomaanapu on aloittanut keräyksen tuen osoittamiseksi. Facebook on puolestaan täyttynyt Ukrainan lipuilla ja rauhankyyhkyillä koristelluista profiilikuvista.
Helsingin poliisille on tehty useita ilmoituksia Ukrainaa tukevista mielenosoituksista lähipäiville.
Tänään illalla Venäjän suurlähetystön edessä pidettyyn mielenosoitukseen on osallistunut arviolta 1 500 ihmistä. Helsingin poliisi kertoo arvionsa Twitterissä.
Väkeä on ollut paikalla huomattavasti enemmän kuin viimeviikkoisessa mielenosoituksessa. Tuolloin mielenosoitus järjestettiin Ukrainan rauhan puolesta ystävänpäivänä.
Myös Tampereella on lähdetty tänään kaduille Ukrainan puolesta.
Lue myös: "Näpit irti Ukrainasta" – näin Helsingissä osoitettiin mieltä Venäjän toimia vastaan
”We Stand with Ukraine”
Eduskuntapuolueiden nuorisojärjestöt järjestävät yhteisen ”We Stand with Ukraine” -mielenosoituksen ylihuomenna lauantaina Helsingissä.
Mielenosoituksen tarkoituksena on järjestäjien tiedotteen mukaan osoittaa suomalaisen nuorison tuki Ukrainalle ja sen kansalaisille sekä vaatia Venäjän hallintoa palauttamaan rauha Eurooppaan.
Tapahtuman järjestäjinä ovat Demarinuoret, Keskustanuoret, Kokoomusnuoret, Kristillisdemokraattiset Nuoret, Liike Nyt Nuoret, Perussuomalainen nuoriso, RKP-nuoret, Vasemmistonuoret sekä Vihreät nuoret.
Rauhanmielenosoitus alkaa lauantaina Esplanadin puistosta, josta se siirtyy Tehtaankadulle Venäjän suurlähetystön läheisyyteen.



