Ranskalaistutkijat haluavat testata nikotiinilaastareita koronapotilaille ja etulinjan työntekijöille selvittääkseen, onko tupakoitsijoilla pienempi riski sairastua virukseen, kertovat Le Monde ja The Guardian.
Pariisilaisessa Pitié-Salpêtrièren sairaalassa tehty tutkimus osoittaa, että ainoastaan 4,4 prosenttia sairaalahoitoa vaatineista potilaista olivat säännöllisiä tupakoitsijoita. Nyt tutkijat epäilevätkin, että joku tupakassa oleva ainesosa, mahdollisesti nikotiini, suojaisi virusta vastaan.
Lue myös: Katso, miten koronaoireilu on levinnyt alueellasi – tästä jutussa löytyy aina Oiretutkan ajantasainen tieto
Lupaa tutkimukseen odotetaan
Ranskalainen neurobiologi Jean-Pierre Changeux epäilee, että nikotiini voi estää viruksen pääsyn soluihin ja siten virus ei pääse leviämään kehossa. Nikotiini voi myös vähentää kehon immuunijärjestelmän ylireagointia, jota on todettu vakavimmissa tartuntatapauksissa.
