Toyotan WRC-talli starttaa loistavista asetelmista Monte Carlon MM-rallin päätöspäivään, joka ajetaan sunnuntaina.
LUE MYÖS: Kalle Rovanperän ohjaamossa syntyi yllättävä häslinki: "Jonnen piti huutaa koko ajan"
Toyota-kuljettajat pääsivät komeassa kolmoisjohdossa siirtymään Gapin kaupungista kohti Monacoa, minkä lähettyvillä sunnuntain pätkät ajetaan. Sebastien Ogier on kisan kärjessä 13 sekunnin erolla Elfyn Evansiin, ja Kalle Rovanperä pitää hallussaan kolmostilaa vajaan minuutin päässä kärjestä.
Rovanperällä on edessään kova kamppailu uransa toisesta palkintopaikasta, sillä Hyundain Thierry Neuville vaanii nuorta suomalaista vain seitsemän sekunnin päässä. Lauantaiaamun avauspätkällä Rovanperä oli vetäissyt Neuvilleen miltei puolen minuutin eron, mutta seuraavalla pikataipaleella kilpailun hallitseva voittaja nykäisi hurjan pohja-ajan ja nousi takaisin taistoon kolmossijasta.
– Aamun ensimmäisellä pätkällä ajaminen oli aika varovaista, mutta aika oli silti ihan hyvä verrattuna muihin lähellä oleviin. Saimme tehtyä vähän eroakin Neuvilleen. Toisella pätkällä ajoin mielestäni ihan hyvin, mutta vaikutti siltä, että tie huononi aika paljon takana tulijoille. Lähtöjärjestyksessä edessä olleet pystyivät hyötymään siellä aika paljon, Rovanperä kertasi MTV Urheilulle.

