Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Zelenskyi poistui etuajassa kiivaan tapaamisen jälkeen – Trump: "Hän oli epäkunnioittava Yhdysvaltoja kohtaan"

0:27Tunteet läikkyivät Trumpin ja Zelenskyin tapaamisessa – "Älä kerro meille, mitä me tulemme kokemaan"Presidentit ajautuivat varsin kiivaaseen väittelyyn.
Julkaistu 28.02.2025 19:41(Päivitetty 28.02.2025 21:26)

STT

Toimittajan kuva
Sanna Pietiläinen

sanna.pietilainen@mtv.fi

Volodymyr Zelenskyi on lähtenyt pois Valkoisesta talosta. Tapaaminen Trumpin kanssa meni riitelyksi.

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi ja Yhdysvaltain presidentti Donald Trump ovat ottaneet avoimesti yhteen Valkoisessa talossa. Trump sanoi Zelenskyin olevan kiittämätön ja epäkunnioittava.

Trump kirjoitti heti tapaamisen jälkeen Truth Social -palvelussa, ettei Zelenskyi ole valmis rauhaan, jos Yhdysvallat on mukana.

– Olen tullut siihen tulokseen, että presidentti Zelenskyi ei ole valmis rauhaan, jos Yhdysvallat on mukana, koska hänen mielestään meidän mukana olomme antaa hänelle ison edun neuvotteluissa. En halua etua, haluan RAUHAA. Hän oli epäkunnioittava Yhdysvaltoja kohtaan suuresti arvostamassamme Oval Officessa. Hän voi tulla takaisin sitten, kun hän on valmis rauhaan, Trump kirjoitti.

Lue myös: Kirjeenvaihtajan kommentti: Trumpin ja Zelenskyin tapaaminen ei olisi voinut huonommin mennä – Putin availee jo sampanjaa

Sanoja ei säästelty tapaamisessa

Zelenskyi saapui Valkoiseen taloon perjantai-iltana Suomen aikaa. Kättely ovella oli lyhyt, ja sen jälkeen presidentit siirtyivät tapaamiseen sisätiloihin. Tapaamisen tunnelmaa on kuvailtu jännittyneeksi ja vihaiseksi.

Trump kehotti Zelenskyiä "tekemään diilin, tai muuten me olemme ulkona tästä".  Hän tarkoitti, että Ukrainan täytyy tehdä sopimus Yhdysvaltojen kanssa tai Yhdysvallat lopettaa tukensa.

– Sinä pelaat uhkapeliä kolmannella maailmansodalla, Trump sanoi myös.

Trump kehotti Zelenskyiä tarttumaan tulitaukoon, jos sellainen olisi tarjolla.

– Jos saisit tulitauon nyt, kehottaisin sinua tarttumaan siihen, jotta luotien lentäminen loppuisi, Trump sanoi.

Zelenskyi vastasi lyhyesti.

– Totta kai haluan sodan loppuvan.

Johon Trump vastasi:

– Sanotko, ettet halua tulitaukoa?

Zelenskyi vastaa siihen haluavansa tulitauon, jossa ovat takuut mukana.

Lue myös: Trumpin ja Zelenskyin tapaamisessa oudot tilanteet seurasivat toistaan – katso presidenttien reaktiot

Trump: "Aselepo on melko lähellä"

Donald Trump sanoi tapaamisen aluksi aselevon Venäjän kanssa olevan melko lähellä.

Trumpin mukaan Ukrainan täytyy tehdä kompromisseja. Volodymyr Zelenskyi puolestaan sanoi, että Venäjän presidentti Vladimir Putinin kanssa ei tulisi tehdä mitään kompromisseja.

Presidenttien oli määrä keskustella Yhdysvaltojen ja Ukrainan välisestä kiistellystä mineraalisopimuksesta ja allekirjoittaa se. Trump kehui mineraalisopimusta hyvin reiluksi.

Lue myös: Jäykkä kohtaaminen ovella – Zelenskyi saapui Trumpin vieraaksi

Yhdysvaltojen ja Ukrainan välistä mineraalisopimusta ei lopulta allekirjoitettu tänään. Asian vahvisti Valkoisen talon lehdistövirkailija.

Tätä juttua on päivitetty perjantai-illan aikana. 

Lisää aiheesta:

Zelenskyi puhui Stubbin ja muiden Euroopan johtajien kanssa tavattuaan TrumpinZelenskyi: Olen valmis hakemaan rauhaa Trumpin "vahvan johtajuuden alaisuudessa" – valittelee perjantain välikohtaustaTrump ryöpyttää Zelenskyiä: "Tätä huonompaa kommenttia hän ei olisi voinut antaa" – tiistaina luvassa iso ilmoitusNäin Zelenskyin ja Trumpin tapaamiseen reagoitiin Ukrainassa ja USA:ssa – "Kaikki nappulat ponnahtivat pelilaudalta"Jäykkä kohtaaminen ovella – Zelenskyi saapui Trumpin vieraaksiTrump tapasi Zelenskyin: Puhui "monimutkaisesta palapelistä"
Ukrainan sotaDonald TrumpVolodymyr ZelenskyiUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 13:22
    Alexander Stubb

    Yhdysvaltojen ehto: Ukrainan luovuttava Donbassista – MTV seuraa

  • 09:14
    Ukraina

    Risto E. J. Penttilä: USA pakottaa rauhaa, johon Venäjän eikä Ukrainan ole nyt pakko suostua

  • 07:13
    Ukraina

    Kommentti: Onko läpimurto Berliinissä mahdollinen? Ukrainan tulevaisuudesta pelataan valtavilla panoksilla

  • 05:33
    Saksa

    MTV:n kirjeenvaihtaja: Tämän takia Zelenskyi on valmis luopumaan Nato-jäsenyyden tavoittelusta

  • Eilen18:24
    Saksa

    Zelenskyi Berliinissä: "Valmistelemme huomista kokousta"