Tappara otti kolmannen kiinnityksen välieräpaikkaan, kun se kaatoi TPS:n kotonaan maalein 5–2. TPS-käskijä Tommi Miettinen hämmästeli ottelun tuomarilinjaa.
Tappara tuli otteluun väkevästi ja juhli avausmaalia jo puolentoista minuutin pelin jälkeen, kun Olli Juolevi onnistui. Erän lopussa Tappara iski toistamiseen. Linus Fröberg lensi suihkuun taklattuaan Juolevia päähän. Seuranneella ylivoimalla Kristian Tanus ohjasi Anton Levtchin näyttävän syötön verkkoon.
LUE MYÖS: HIFK:lta tyly vierasryöstö Lahdessa, Jukurit torppasi Kärpät – Tapparalle ottelupallo TPS:ää vastaan
Tanus paljasti sopineensa Levtchin kanssa kuviosta vain hetki ennen osumaa.
– Näytin siinä IPadilla (Levtchille) just ennen kuin hypättiin kentälle, että siinä on tilaa ja ohjuri voisi toimia. Hienosti se kuunteli ja se meni vähän liiankin hyvin se suunnitelma. Kiva se on välillä maalejakin tehdä.
Tanuksen mukaan Tapparassa on painotettu erityisesti otteluiden alkua. Se toimi, sillä avauserä meni lähes täysin Tapparan komennossa.
– Saadaan niin paljon energiaa tosta katsomosta ja siitä, että on paljon yleisöä hallissa, että halutaan näyttää niille, kuka täällä määrää ja vierasjoukkueelle, että kuka tässä sarjassa määrää. Tänään saatiin hyvä startti ja onnistuttiin siinä, mitä lähettiin hakemaan.

