Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Toveri: Iran voi kehittää ydinaseen vuoden sisällä – USA:n iskut "turha show magalaisille"

10:24Nato-maat koolla Haagissa, Trump mukana – mitä on odotettavissa?Nato-maat koolla Haagissa, Trump mukana – mitä on odotettavissa?
Julkaistu 26.06.2025 05:05
Toimittajan kuva

Piia Turunen

piia.turunen@mtv.fi

Toveri uskoo, että Iran pystyy yhä kehittämään ydinaseen halutessaan vuoden sisällä.

Puolustusvoimien entinen tiedustelupäällikkö, nykyinen europarlamentaarikko Pekka Toveri (kok.) pitää selvänä, ettei Yhdysvallat onnistunut tuhoamaan Iranin ydinaseohjelmaa iskuillaan.

– Ei tietenkään. Tämä oli äärimmäisen surkeasti toteutettu homma – siis taktisesti hyvin toteutettu operaatio, mutta strategisesti näkee, että Yhdysvaltain nykyisellä hallinnolla ei ole mitään strategiaa Iranin suhteen, Toveri sanoi Huomenta Suomessa keskiviikkoaamuna.

Toverin mukaan iskut olisi pitänyt koordinoida Israelin kanssa hyödyntäen yhdistettyjä ilma- ja erikoisjoukkoja. Jonkinlaista ajatusta olisi Toverin mielestä pitänyt suoda myös hallinnon vaihdolle.

 – Nyt ainoa, mitä on tehty hallinnon vaihtamiseksi [Iranissa], ovat Trumpin twiitit. Ei siellä mitään suunnitelmaa selkeästi ole esimerkiksi Iranin opposition kanssa – maalitettua suunnitelmaa siitä, miten Iranin sisäisen turvallisuuden koneisto lamautetaan niin, että kansalaiset uskaltavat lähteä liikkeelle. 

Lue myös: Pekka Toverilta suorat sanat: Trump tuskin edes lukenut Naton peruskirjaa

"Turha show omille magalaisille"

Julkisuudessa esillä olleiden tietojen perusteella Toveri arvelee, että Iran ehti siirtämään merkittävän määrän rikastettua uraania ja mittavan määrän laitteistoja suojaan iskujen alta.

– Tämä isku ei toteuttanut sen tavoitteita alkuunkaan. Ihan turha show omille magalaisille, mutta ei sillä mitään haluttua vaikutusta saatu. Olisi voinut jättää tekemättä.

Magalaisuudella viitataan Trump-myönteiseen, Make America Great Again -iskulausetta käyttävään liikkeeseen. 

Lue myös: Arvio: USA:n iskut hidastavat Iranin ydinohjelmaa vain kuukausilla

– Päättäväisyys kehittää ydinase on [Iranissa] varmasti kasvanut. Ja minä uskoisin, että heillä on edelleen kyky vuoden sisään sellainen kehittää, jos haluavat.

Toverin mukaan ydinaseen kehitys Iranissa olisi pitänyt pysäyttää jo aiemmin taloudellisilla pakotteilla ja muilla toimenpiteillä.

– Se on fanaattinen pappisvalta, joka haluaa tappaa kaikki juutalaiset, ja siinä ohessa joutaa sitten menemään seuraavaksi länsimaatkin. Ei missään nimessä tällaisella porukalla pitäisi olla mitään ydinasetta, Toveri sanoo.

Lisää aiheesta:

Jarmo Lindberg: USA yllätti Iranin – ydinrikastamot todennäköisesti käyttökelvottomiaKommentti: Trump flirttailee kaaoksella ja palautti pelotteen – USA:n iskujen helpoin vaihe on ohi Ilmasotaopin pääopettaja kertoo, miksi Israelin isku onnistuiTimo R. Stewart epäilee kulissidiiliä: Israel haluaa muuttaa "Lähi-idän todellisuuden"Iran voi hankkia ydinaseen, koska ballistiset ohjukset eivät toimi – Risto E. J. Penttilältä kylmäävä arvioIranin pehmittämiseen ei ole helppoja keinoja – "Kova diplomatia ja kovat talouspakotteet ovat realistiset vaihtoehdot"
IranIsraelin ja Iranin konfliktiTrumpin YhdysvallatYdinaseetPekka ToveriUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Iran
  • 20.9.22:59
    Ydinaseet

    Iran keskeyttämässä yhteistyön Kansainvälisen atomienergiajärjestön kanssa

  • 19.9.18:50
    YK

    YK:n turvallisuusneuvosto palauttaa pakotteet Irania vastaan

  • 12.9.05:44
    Ydinaseet

    Iran kertoo raunioiden alla olevasta ydinmateriaalista

  • 3.9.16:37
    Ukrainan sota

    Stubbin ja Zelenskyin varoitus itänaapurin ystävistä: Jos Venäjän annetaan onnistua Ukrainassa, muut voivat seurata

  • 15.8.13:30
    Hizbollah

    Hizbollahin päällikkö uhkaa Libanonia sisällissodalla