Valtteri Bottas on saanut käynnissä olevan F1-kauden aikana välillä aiheettomaltakin vaikuttanutta kritiikkiä Mercedeksen tallipomolta Toto Wolffilta, mutta nyt ääni kellossa on muuttunut täysin.
Kaksi viikko sitten varmistui, ettei Bottas jatka enää Mercedeksellä ensi kaudella, vaan ajaa jatkossa Alfa Romeolla. Pattitilanteen purkautuminen tuntui vapauttaneen suomalaisen, sillä hän oli Italian GP -viikonlopun nopein kuljettaja, ja kipusi moottorirangaistuksesta huolimatta kisan kolmanneksi.
LUE MYÖS: Kommentti: Valtteri Bottas vapautuu kahleista – ahdistava oravanpyörä söi suomalaiskuljettajaa Mercedes-vuosina sisältäpäin
Onnistuminen oli helpotus, sillä Bottas on ollut kauden aikana selvästi takamatkalla tallitoveriinsa Lewis Hamiltoniin ja Red Bullin ykköspyssyyn Max Verstappeniin nähden. MM-sarjan kolmospaikan miehittäminenkin on ollut hänelle iso haaste.
Vaisuhkot otteet ovat kirvoittaneet kritiikkiä Toto Wolffilta – ajoittain jopa hämmästyttävää huomauttelua, kuten Monacossa sattuneen Mercedeksen varikkomokailun jälkeen.

