THL: Ilta-Sanomien jutun väitteet koronarokotuksista ja hybridi-immuniteetista "salaliittoteorianomaisia" ja perättömiä
Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) selvityksen mukaan Ilta-Sanomien jutun väitteet ovat "salaliittoteorianomaisia" ja perättömiä.
Perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiuru (sd.) pyysi THL:ltä selvitystä IS:n eilen torstaina julkaistusta lehtijutusta, joka liittyi koronarokotuksiin ja hybridi-immuniteettitutkimukseen.
Tänään Kiuru kiitti THL:ää selvityksestä.
"THL:ssä hybridi-immuniteettitutkimus ja rokotussuositus ovat sekoittuneet?"
Ilta-Sanomien mukaan monet asiantuntijat epäilevät, että THL:ssä hybridi-immuniteettitutkimus ja rokotussuositus olisivat sekoittuneet keskenään. Lisäksi he epäilevät, että hybridi-immuniteettitutkimuksen takia rokotussuosituksia ei laajenneta muun maailman tavoin, Ilta-Sanomat kirjoitti eilen.
Suomi on lehden mukaan tällä haavaa ainoa Euroopan unionin maista, joka ei rokota sote-henkilöstöä tehosteannoksin eli neljännellä rokotteella.
Jutun mukaan erityistä pohdintaa aiheuttaa se, että rokotussuosituksia antavat samat henkilöt, jotka tekevät myös hybridi-immuniteettitutkimusta.
THL: Tarkemman selvityksen antaminen vaatisi lisäaikaa
THL sanoi STT:lle sähköpostitse lähettämässä selvityksessään tutkivansa aktiivisesti muun muassa suomalaisten vasta-aineita, jotta sen rokotuksia ja tartuntatautien torjuntaa koskevat suositukset voisivat perustua mahdollisimman ajantasaiseen tutkittuun tietoon suomalaisesta väestöstä.
THL sanoi antavansa tarvittaessa tarkemman lausunnon lehtijutussa esitetyistä väitteistä, mutta tarkemman lausunnon antaminen annetussa määräajassa ei ollut mahdollista.
Tiistaina THL kertoi, että tuoreen meta-analyysin mukaan sairastettu koronatauti yhdessä koronarokotteiden kanssa tuottaa voimakkaimman ja pitkäkestoisimman suojan vakavaa koronatautia vastaan.
Kiuru on sen sijaan Iltalehden ja Ylen haastatteluissa kannattanut neljänsien rokoteannosten tarjoamista hoitajille ja ylipäätään terveille työikäisille.
Uusimmat
-
07:49
NFL-dramatiikkaa! Super Bowl -joukkueet ratkesivat huimalla tavalla – tämä loppusekuntien suoritus takasi finaalipaikan
-
07:44
Ainakin kahdeksan ihmistä on kuollut joukkoampumisessa Etelä-Afrikassa
-
07:41
Sarjoista 24 ja Bosch tunnettu näyttelijä on kuollut 45-vuotiaana
-
07:18
Huomasitko muutoksia kuukautiskierrossasi pandemian aikana? Näistä asioista se voi johtua
-
07:15
Sokkikäänne! Ensitreffit-Rene rakastui ohjelman toiseen osallistujaan – näin salasuhde paljastui
-
06:34
Sebastian Aho hyödynsi NHL-supertähden virheen – suomalaistaituri häikäisevässä maalivireessä
-
06:32
Pahasti Liigassa rämpinyt HIFK kampesi playoff-junaan – näistä paloista nousu rakentuu: "Erittäin tärkeä kuukausi"
-
06:30
Perun presidentti pyysi uudelleen kongressia aikaistamaan presidentinvaalit
-
06:24
Koreassa ihmetellään, miksi suomalaiset valitsevat ennemmin Kian kuin Hyundain – tässäkö selitys?
-
06:19
Usea etuus ei riitä selviytymiseen perusmenoista, sanoo Soste
-
06:15
Hiihtokultaa Suomeen! Jasmin Kähärä tykitti maailmanmestariksi
-
06:10
Israel jatkaa kovia rangaistustoimia: Tuhoaa palestiinalaisten hyökkääjien perheiden kodit
-
06:02
Millainen on navakka tuuli ja mistä tietää, että on jo myrsky? Meteorologi selvittää
-
06:01
Näin Ensitreffit alttarilla 2.0 -pareille kävi! Yksi pareista yllätti päätöksellään
-
05:56
BBC: Boris Johnson väittää Putinin uhanneen häntä ohjusiskulla
-
05:55
Jokerien epämääräisille SM-liigasuunnitelmille tyrmäys – kulissipeli vaarantamassa hankkeen: "Taustalla erittäin aktiivinen"
-
05:50
Naton pääsihteeri kehotti Etelä-Koreaa tehostamaan sotilaallista tukeaan Ukrainalle – MTV seuraa sotaa
-
05:44
Poliisit sattuivat Vallilan puukotuspaikalle heti teon jälkeen, epäillyt piileskelivät katolla – näin poliisi pääsi teinien jäljille
-
05:32
Ruotsalaisasiantuntijan arvion mukaan Erdoganin puheessa paistaa vaalien läheisyys
-
05:30
Nyt puhuu Fuengirolan tuhopolttoyrityksen mahdollisesti laukaissut Janne: "Tuli fiboja, että voisi olla mustasukkainen"
-
Lataa lisää