Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Temppuileeko MacBookin näppäimistö? Apple myöntää ongelmat tietyissä malleissa – luvassa ilmainen korjaus

Shutterstock
Julkaistu 25.06.2018 10:34

Petra Sundell

petra.sundell@mtv.fi

Apple myöntää uusien MacBook ja MacBook Pro -tietokoneiden näppäimistöjen ongelmat ja lupaa ilmaiset korjaukset laitteisiin. Aiheesta uutisoivat muun muassa CNN ja The Verge.

Onko näppäimistö täynnä muruja? Katso yllä olevalta videolta, miten siivoat sen kätevästi vain post it -lapun avulla!

Applen uudet MacBook ja MacBook Pro -tietokoneet alkoivat saada jo viime vuonna alkuvuodesta paljon kritiikkiä toimimattomista näppäimistöistä.

Käyttäjät muun muassa valittivat, että painaessa kirjaimet ja merkit saattoivat toistua odottamatta, merkkejä ei näkynyt tai näppäimistö tuntui tahmealta eikä toiminut muuten odotetulla tavalla.

LUE MYÖS: Käyttäjät vaativat uudella adressilla Applea korjaamaan MacBook Pro -näppäimistöt

Apple on vihdoin virallisesti myöntänyt ongelman, joka koskee sen mukaan "pientä prosenttia näppäimistöistä tietyissä MacBook ja MacBook Pro -malleissa".

Nyt yhtiö kertoo, että Apple tai valtuutetut korjausliikkeet korjaavat ongelmaiset tietokoneiden näppäimistöt ilmaiseksi, jos laitteen ostamisesta on kulunut enintään neljä vuotta.

Aiemmin vain niiden tietokoneiden näppäimistöt, joiden takuu on ollut voimassa, on korjattu.

Korjaukset koskevat näitä tietokoneita

Riippuen ongelman laajuudesta koko tai joitakin osia näppäimistöstä korjataan, Apple kertoo.

Jos asiakas on jo maksanut itse korjauksesta, voi Applelta hakea korvauksia summasta ottamalla yhteyttä yhtiöön.

Ongelma koskee Applen MacBook ja MacBook Pro -tietokoneita, joiden näppäimistössä hyödynnetään niin kutsuttua perhosrakennetta. Sen ansiosta näppäimistö on muun muassa matalampi ja näppäinten liike lyhyempi tavalliseen verrattuna.

CNN-sivuston mukaan tämä tarkoittaa käytännössä tiettyjä 12–15 tuuman näytön kannettavia tietokoneita, jotka on valmistettu vuosien 2015–2017 aikana.

Koko listan malleista, joihin ongelma on vaikuttanut, voit katsoa Applen sivuilta täältä.

Lisää aiheesta:

Apple pyysi anteeksi MacBook-tietokoneiden näppäimistöongelmiaApple vahvisti: T2-turvapiiri estää tietyt korjaukset uusiin Apple-tietokoneisiin muissa kuin virallisissa huolloissaApple myönsi iPhone X:n haamukosketus- ja yhden MacBook Pro -mallin tallennusmuistiongelmat – korjaukset maksutta takuuajan päätyttyäkinUuden MacBook Pron näppäinten alta paljastui silikonikalvo – tekeekö tämä Applen lisäys näppäimistöstä kestävämmän?Uusi päivitys tuo useisiin iPhoneihin vakavan ongelman: Puhelimen perustoiminto menee rikkiKäyttäjät vaativat uudella addressilla Applea korjaamaan MacBook Pro -näppäimistöt
DigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Digi
  • ke19:20
    Digitalisaatio

    Uusi lompakkosovellus jättää muovikortit historiaan

  • ke17:02
    Dronet

    Putinin droonit piinaavat Eurooppaa: "Miten tätä ei ole saatu yli kolmessa vuodessa kuntoon?"

  • ke14:55
    Dronet

    Jos Saksassa pörrää outo drooni, poliisi saa pian ampua sen alas

  • ke12:51
    Matkailu

    Vakuutusyhtiö listasi yleisimmät matkatavaravahingot – tietyt iPhonet korostuvat tilastoissa

  • ke12:30
    Kotimaa

    Ensi vuonna julkaistaan digitaalinen identiteettilompakko – tästä on kyse