Tässä ovat Kultainen Venla 2022 -finalistit

Kultainen Venla -gaala järjestetään 20. tammikuuta 2023. Katso lista ehdokkaista.

Televisioakatemian jäsenet ovat äänestäneet vuoden 2022 parhaita televisio-ohjelmia ja tekijöitä esituomariston valitsemien shortlistojen pohjalta.

Kilpailukategorioita on tänä vuonna yhteensä 21.

Kultainen Venla -gaala järjestetään 20.1.2023. Gaala nähdään suorana lähetyksenä MTV3-kanavalla sekä MTV Katsomossa

Kultainen Venla 2022 -finalistit kategorioittain aakkosjärjestyksessä:

Vuoden asiaohjelma- ja dokumenttisarja
Kylmän sodan Suomi (Yle Areena ja Yle TV1, Intervisio)
Vaietut arktiset sodat (Yle Areena ja Yle TV1, NTRNZ media)
Yle Perjantai-dokkarit (Yle Areena ja Yle TV1, Yle Uutis- ja ajankohtaistoiminta)

Vuoden keskusteluohjelma
Efter Nio (Yle Arenan & Yle Fem, Parad Media)
Joonas Nordman Show, 3. kausi (MTV3, Yellow Film & TV)
Vuoroin vieraissa, Maria Veitola (MTV Katsomo, Moskito Television)

Vuoden game show
Haluatko miljonääriksi? (Nelonen, Rabbit Films)
Melkein MENSA, 5. kausi (FOX, Banijay Finland)
Suurmestari, 3. kausi (MTV3, Rabbit Films)

Vuoden lifestyle-ohjelma
Kaaoksen kesyttäjät (MTV3, Rabbit Films)
Remppa vai Muutto Suomi, 2. kausi (Nelonen, Rabbit Films)
Strömsö (Yle Arenan, Yle Fem ja Yle TV1, Svenska Yle)

Vuoden kilpailureality
Lego Masters Suomi (MTV3, Endemol Shine Finland)
Selviytyjät Suomi, 6. kausi (Nelonen, Banijay Finland)
Tanssii Tähtien Kanssa, 15. kausi (MTV3, Banijay Finland)

Vuoden seurantareality
Elossa 24h, 6. kausi (Yle Areena ja Yle TV1, ITV Studios Finland)
Erikoisjoukot (Ruutu, Banijay Finland)
Tytöt 18 (Yle Areena ja Yle TV2, Yle Luovat sisällöt ja media)

Vuoden musiikkiviihde
Elämäni Biisi, 4. kausi (Yle Areena ja Yle TV1, Yellow Film & TV)
Laulu rakkaudelle, 2. kausi (MTV3, Warner Bros. International Television Production Finland)
Vain elämää, 13. kausi (Nelonen, Banijay Finland)

Vuoden viihdeohjelma
Joonas Nordman Show: Grillikausi (MTV3, Yellow Film & TV)
Sohvaperunat, 14. kausi (Yle Areena ja Yle TV2, Endemol Shine Finland)
True Story Suomi (TV5 ja HBO Max, Warner Bros. International Television Production Finland)

Vuoden event-ohjelma
Apua Ukrainaan – Suuri tukikonsertti (Yle Areena ja Yle TV1, Yle Urheilu ja tapahtumat)
UMK22 (Yle TV1 ja Yle Areena, Yle Luovat sisällöt ja media)
Ylen aamu erikoislähetys: Venäjän hyökkäys Ukrainaan (Yle TV1 ja Yle Areena, Yle Uutis- ja ajankohtaistoiminta)

Vuoden juontaja
Antti Holma ohjelmasta Haluatko miljonääriksi? (Nelonen, Rabbit Films)
Joonas Nordman ohjelmasta Joonas Nordman Show (MTV3, Yellow Film & TV)
Katja Ståhl ohjelmasta Elämäni Biisi (Yle TV1 ja Yle Areena, Yellow Film & TV)

Vuoden ohjaaja (viihde, reality, events)
Jan-Aslak Leino & Janne Rehmonen ohjelmasta Tanssii Tähtien Kanssa (MTV3, Banijay Finland)
Petja Peltomaa ohjelmasta Elämäni Biisi (Yle TV1 ja Yle Areena, Yellow Film & TV)
Anni Suikkanen ohjelmasta Atlantin yli (TV5 ja Discovery+, Rabbit Films)

Vuoden käsikirjoittaja (viihde, reality, events)
Kalle Lamberg & Tomi Haustola ohjelmasta Suurmestari (MTV3, Rabbit Films)
Pirja Lund & Elina Martevo ohjelmasta Laulu rakkaudelle (MTV3, Warner Bros. International Television Production Finland)
Marjo Vilkko ohjelmasta Kylmän sodan Suomi (Yle Areena ja Yle TV1, Intervisio)

Vuoden draamasarja
Mieheni vaimo (Yle Areena ja Yle TV1, Lucy Loves Drama)
Munkkivuori (Elisa Viihde Viaplay, Rabbit Films)
Transport (Yle Areena ja Yle TV1, Tekele Productions)

Vuoden komediasarja
Aikuiset, 3. kausi (Yle Areena ja Yle TV1, Yellow Film & TV)
Jukka Lindströmin Sivuhistoria (Yle Areena ja Yle TV1, Yle Luovat sisällöt ja media)
Rakkaat lapset (Yle Areena ja Yle TV1, Yellow Film & TV)

Vuoden pääosanäyttelijä
Anna Airola sarjasta Aikuiset, 3. kausi (Yle Areena ja Yle TV1, Yellow Film & TV)
Riitta Havukainen sarjasta Paratiisi, 2. kausi (Yle Areena ja Yle TV1, ReelMedia)
Jussi Vatanen sarjasta Mies joka kuoli (Elisa Viihde Viaplay, ReelMedia)

Vuoden sivuosanäyttelijä
Laura Birn sarjasta Munkkivuori (Elisa Viihde Viaplay, Rabbit Films)
Miro Lopperi sarjasta Aikuiset, 3. kausi (Yle Areena ja Yle TV1, Yellow Film & TV)
Antti Virmavirta sarjasta Transport (Yle Areena ja Yle TV1, Tekele Productions)

Vuoden käsikirjoittaja (fiktio)
Anna Brotkin sarjasta Aikuiset, 3. kausi (Yle Areena ja Yle TV1, Yellow Film & TV)
Juuli Niemi sarjasta Mieheni vaimo (Yle Areena ja Yle TV1, Lucy Loves Drama)
Jani Volanen sarjasta Munkkivuori (Elisa Viihde Viaplay, Rabbit Films)

Vuoden ohjaaja (fiktio)
Anna Dahlman sarjasta Aikuiset, 3. kausi (Yle Areena ja Yle TV1, Yellow Film & TV)
Inari Niemi sarjasta Mieheni vaimo (Yle Areena ja Yle TV1, Lucy Loves Drama)
Jani Volanen sarjasta Munkkivuori (Elisa Viihde Viaplay, Rabbit Films)

Vuoden lasten- ja nuortenohjelma
HS Lasten Uutiset (Nelonen, Helsingin Sanomat)
Luuserit, 2. kausi (Yle Areena, Komeetta Filmi)
Muumilaakso, 3. kausi (Yle Areena ja Yle TV2, Gutsy Animations)

Vuoden urheiluohjelma
Jalkapallon Euro 2022 (Yle TV1, Yle TV2 ja Yle Areena, Yle Urheilu ja tapahtumat)
Jääkiekon MM-kisat (MTV3 ja C More, MTV)
Pekingin olympialaiset ja Urheilustudio (Yle TV2 ja Yle Areena, Yle Urheilu ja tapahtumat)

Vuoden uutis- ja ajankohtaisohjelma
Asian ytimessä (MTV3, MTV Uutiset)
A-Talk (Yle TV1 ja Yle Areena, Yle Uutis- ja ajankohtaistoiminta)
MOT (Yle TV1 ja Yle Areena, Yle Uutis- ja ajankohtaistoiminta)

Lue myös:

    Uusimmat

    Sivusto ei tue käyttämääsi selainta. Suosittelemme vaihtamaan tuettuun selaimeen. Lisätietoja