Suomen ehdotus brändittömistä tupakka-askeista etenee EU:ssa. Suomi haluaa siivota tupakka-askeista värit ja logot pois, kun EU:n komissio muotoilee uutta tupakkatuotteita koskevaa direktiiviä.
- Kyse on siitä, että tupakkapakkauksista halutaan tehdä yleispakkauksia. Kaikki mainonnallinen halutaan pois, kertoo ylitarkastaja Reetta Siukola Sosiaali- ja terveysministeriöstä.
Suomen liputtama ehdotus on yksi monista vaihtoehdoista, joita pohditaan lisättäväksi direktiiviin. Eri tahojen kannanottoja ehdotuksiin käydään läpi parhaillaan.
Lottovoitto väärentäjille?
Ehdotuksen vaikutuksia tuoteväärennöksiin ei ole tutkittu tarpeeksi, katsoo tuoteväärennös- ja tekijänoikeuskysymyksiin erikoistunut asianajaja Åsa Krook asianajotoimisto Borenius & Kemppiseltä.
- Yksinkertainen aski vakioidulla fontilla ja taustavärillä on helpompi ja halvempi väärentää. Se saattaa lisätä väärentämistä. Vaikka väärentäjät ovat hyvin taitavia, kuluttajien olisi entistä vaikeampi erottaa väärennökset aidoista tuotteista.
Tupakkateollisuuden oman arvion mukaan laiton kauppa muodostaa jo nyt noin kuusi prosenttia kansainvälisestä kulutuksesta.
Suurin osa Suomeen vuosittain salakuljetetuista miljoonista tupakoista on aitoa tavaraa - suoraan tupakkateollisuuden alihankkijatehtailta. Isompia piraattitupakkaeriä on jäänyt tullin haaviin muutamia eriä vuosien varrella.
