Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

TalSa: Energiansäästölamput huonoa vastinetta rahalle

Energiansäästölamppu. (Lehtikuva)
Energiansäästölamppu. (Lehtikuva)MTV3
Julkaistu 22.09.2011 09:56

Energiansäästölamput ovat kehnoja korvikkeita hehkulampuille ja led-valoille, kirjoittaa Taloussanomat. Kuluttajavirasto testaa erilaisia lamppuja vuosittain muun muassa niiden tuottaman valon määrän ja tehon osalta, eivätkä energiansäästölamput ole vakuuttaneet testaajia.

Kuluttajaviraston testin mukaan energiasäästölamput antavat edelleen heikkoa vastinetta rahoille. Etenkin hidas syttyminen on edelleen niiden ongelma.

– Suurin osa niistä on vieläkin ikävän hitaita. Halogeenit ja led-lamput ovat siinä suhteessa ylivoimaisia, Kuluttajavirastossa lamppuja testaava erikoissuunnittelija Teemu Sysioja sanoo Taloussanomien haastattelussa.

Kuluttajaviraston testissä energiansäästölamput hävisivät ledeille ja halogeeneille myös tehossa, sillä ne himmenivät pahimmillaan reilun neljänneksen 5 000 tunnin käytön aikana.

Sysioja myös kertoo, ettei kallis ole aina parempi. Valmistajat lupaavat energiansäästölampuille 8–15 vuoden käyttöikää, kun lampun oletetaan palavan kolmisen tuntia päivässä. Tämä on kuitenkin vain keskiarvo, sillä laatu vaihtelee sekä merkkien sisällä että eri valmistajien välillä.

Mikäli lamppu hajoaa aikaisemmin kuin sen kerrottu käyttöikä, on kuluttaja oikeutettu tuotteen palautukseen. Muista siis säilyttää kuitti ostoksestasi.

Taloussanomat: Kehnoja korvikkeita: Nämä lamput eivät anna vastinetta rahoille

(MTV3)

Lisää aiheesta:

Tämä on sähköautojen "Akilleen kantapää" talvisin – "Tulee aika monelle yllätyksenä"Kuinka paljon on yksi annos pastaa? Näin mittaat!Romutuspalkkio uuden auton hankintaan? Laki astuu voimaan vuoden alustaOmistatko tällaisen pyörän pumpun? Älä käytä enää!Karjalanpiirakoita, muikkukukkoa ja omenalörtsyjä – Linnan juhlien tarjoilut julki!Moni aikuinen ei tunnista tätä iho-ongelmaa itsellään – voi hoitamattomana johtaa pysyviin arpiin
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • Eilen18:58
    Sähköautot

    Tämä on sähköautojen "Akilleen kantapää" talvisin – "Tulee aika monelle yllätyksenä"

  • Eilen16:15
    Pasta

    Kuinka paljon on yksi annos pastaa? Näin mittaat!

  • Eilen14:47
    Romutuspalkkio

    Romutuspalkkio uuden auton hankintaan? Laki astuu voimaan vuoden alusta

  • Eilen13:41
    Takaisinvedot

    Omistatko tällaisen pyörän pumpun? Älä käytä enää!

  • Eilen11:03
    Linnan juhlat

    Karjalanpiirakoita, muikkukukkoa ja omenalörtsyjä – Linnan juhlien tarjoilut julki!