Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Syyte: Vankia lyötiin rikotun peilin palasilla kaulaan Kylmäkosken vankilassa

Kuvituskuvaa.
Kuvituskuvaa.
Julkaistu 14.05.2025 12:00

MTV UUTISET – STT

Kylmäkosken vankilassa Akaassa miesvanki yritti syyttäjän mukaan tappaa toisen vangin lyömällä uhria peilin palasilla.

Uhri sai välitöntä leikkaushoitoa vaatineita vammoja. Syytetylle vaaditaan tuomiota tapon yrityksestä.

Kylmäkosken vankilassa Akaassa miesvanki yritti syyttäjän mukaan tappaa toisen vangin lyömällä uhria peilin palasilla. Viime syyskuussa tapahtuneesta hyökkäyksestä luettiin tiistaina syytteet Pirkanmaan käräjäoikeudessa.

Syyttäjän mukaan vanki oli rikkonut sellissään peilin ja tehnyt peilin palasista kaksi teräväkärkistä astaloa. Tämän jälkeen vanki oli pyytänyt vartijaa päästämään hänet toisen vangin selliin ja lyönyt uhria astaloilla useita kertoja kaulaan, ylävartaloon ja käteen, haastehakemuksessa sanotaan.

Tilanne päättyi, kun uhri pääsi sellistä pakoon. Hän sai hyökkäyksessä vammoja, jotka vaativat välitöntä leikkaushoitoa.

Teon motiivia tai taustoja ei ole avattu haastehakemuksessa.

Uhri pitää väkivallantekoa suunnitelmallisena ja etukäteen valmisteltuna. Uhri kertoi kirjallisesti oikeudelle, että hän on tuntenut olevansa kuolemanvaarassa ja että mahdollisuudet puolustautua yllätyshyökkäystä vastaan olivat rajalliset.

Oikeudelle toimitetussa kirjallisessa ennakkovastauksessaan syytetty myöntää toimineensa syytteessä kuvatulla tavalla.

Syyttäjä vaatii syytetylle vähintään neljän vuoden vankeusrangaistusta tapon yrityksestä.

Lisää aiheesta:

Vanki puukotti peilin palasilla – oikeus tyrmäsi syytetyn väitteet ja antoi usean vuoden tuomionVanki iski ruokailuveitsellä toista vankia päähän Sukevan vankilan ruokalassa – tuomio tapon yrityksestäVanki iski toista vankia teroitetulla ruokailuveitsellä kolme kertaa päähän kesken ruokailun Sukevan vankilassaSyyte: Kaksoismurhaaja yritti tappaa toisen vangin lyijykynällä Turussa – isku lävisti silmänSyyttäjä: Kidutuksenomaista väkivaltaa Jyväskylässä – kiehuvaa vettä kasvoille, WC:n puhdistusainetta juotettu ja kymmeniä viiltoja veitselläVanki puukotti toista Riihimäen vankilassa – syyttäjä: teko liittyi liivijengin huumekauppoihin
RikosepäilytAkaaVankilaRikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikosepäilyt
  • Eilen12:20
    Helsinki

    Nainen putosi parvekkeelta ja kuoli – Otkes aloitti tutkinnan

  • 12.12.18:50
    Katujengit

    Vesalassa ammuskelu – MTV:n tiedot: Viitteitä katujengien yhteenotosta

  • 12.12.14:30
    Henkirikokset

    Kaksi miestä vangittiin – kahta uhria ammuttiin varastetulla haulikolla Konalassa

  • 12.12.13:17
    Jere Karalahti

    Uutta tietoa Jere Karalahden rikosepäilystä: Hankki levitystarkoituksessa merkittävän määrän huumeita

  • 12.12.11:21
    Paritus

    Syyte: Romanialainen paritusrinki toi Suomeen seksityöhön ainakin 14 naista